PRP

PRPPRP Tedavisi Nedir?

PRP kişinin kendisinden alınan az miktarda kanın belli başlı bazı işlemlerden geçirilmesi sonucu trombositten zengin plazmanın elde edilmesi ve aynı kişiye tekrar enjeksiyon yoluyla verilmesi tedavisidir.

PRP tedavisinde, kişiden 10-20 ml kan alınır. Alınan kan içerisinde özel bir jel bulunan küçük tüplere konulur. Kana santrifüj işlemi uygulanır ve bu işlemin uygulanmasıyla birlikte, tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır.

PRP uygulamasında gerçekleştirilen kandaki ayrışma ile, her mililitresinde yaklaşık 200 bin trombosit bulunan kanın kırmızı hücrelerden oluşan kısmı ayrılarak, her mililitresinde trombosit yoğunluğuna sahip bir kan yapısı elde edilir. Elde edilen bu kana, büyüme faktörlerinin daha çok artmasını sağlayacak olan DNA aktivatörleri de eklenerek işlem tamamlanmaktadır.

Bu işlem, PRP olarak adlandırılmaktadır.
Gerçekleştirilen özel işlemler sonucu elde edilen trombositten zengin kısım hedeflenen bölgeye enjeksiyon yardımıyla uygulanır. Salgılanan büyüme faktörleri ve kolajen sentezi yoluyla, tendon kök hücrelerinin çoğalması sağlanır ve kan akımı arttırılır. Böylece PRP tedavisi yoluyla, pek çok probleme ve şikayete sebep olan durumlara, kişinin kendi kanından elde edilen güvenli ve doğal bir yöntemle müdahale sağlanır.

PRP Uygulamasının Etkileri Nelerdir?

PRP uygulaması, ilk başlarda daha çok kozmetik ve anti-aging tedaviler amacıyla kullanılmış ancak yakın dönemde doku hasarlarının tedavisinden kas iskelet sistemi hastalıklarına kadar pek çok alanda başarılı şekilde uygulanmaya başlanmıştır.
Cilde esneklik ve parlaklık kazandırmaktadır.
Yeniden canlandırıcı ve yapılandırıcı etkileri söz konusudur.
Cilt altı dokusunda, derinin tüm yaşamsal işlevleri desteklenmektedir.
Saçları güçlendirerek saç dökülmelerini önlemektedir.
Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kırışıklık ve çöküntüleri önlemektedir.
Yara ve deri hasarı durumlarında derinin yeniden yapılandırılmasını sağlamaktadır.
Lazer gibi uygulamalar sonrası ciltte meydana gelen hasarların hızlı şekilde yapılandırılmasını sağlamaktadır.
Medikal estetikte, yüz, el, kol, bacak içleri, boyun ve dekolte gibi bölgelerde kullanılmaktadır.

PRP Tedavisi Hangi Alanlara Uygulanmaktadır?

Cilde uygulanan PRP tedavisi; sonrasında, parlak ve sağlıklı bir görünüm sağlanabilmektedir. Ciltte meydana gelen; sarkmalar, kırışıklıklar, elastikiyet kaybı, kolojen azalması gibi sorunların yanı sıra, göz altı morlukları ve cilt beyazlatma işlemleri için de uygulanmaktadır. Ayrıca, özellikle gebelik döneminde ortaya çıkan leke tedavilerinde, PRP etkili bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Ciltte pek çok alanda iyileşme gösteren PRP uygulaması, aynı zamanda yenilenmeyi harekete geçiren niteliği bakımından, akne ve yara izlerinin tedavisinde etkili bir rol oynamaktadır.

Kronik şekilde iyileşmeyen yara durumlarında PRP tedavisi; etkili ve hızlı sonuçlar sağlamaktadır. Kanın trombosit bakımından zengin yapısı, doku hasarının iyileşmesini sağlayarak, kronik bir duruma dönüşen ve iyileşmeyen yara tedavilerinde etkili bir yöntem olmaktadır. Doku hasarının hızlı ve etkili tedavisi, trombositler bakımından zengin olan uygulama yoluyla sağlanabilmekte ve iyileşmeyen yaralarda iyileşme sağlanabilmektedir.

Selülit ve çatlak durumlarında PRP tedavisi; selülit ve çatlaklarda, PRP uygulamasıyla, dokularda yenilenme sağlanarak bu durumlar ortadan kaldırılabilmektedir.

Saç dökülmelerinin durdurulması ve saç sağlığının korunması açısından PRP tedavisi; saç köklerinde sağlıklı doku oluşması ya da çeşitli nedenlerle travmalar sonucu sağlıksız hale gelen saç dokularının yeniden yapılanmasını sağlamak için PRP tedavisi uygulanmaktadır. Saç sağlığı, sahip oldukları dokuların ve saç köklerinin sağlığından bağımsız tutulamayacağı için, saç kökleri ve saç dokularının yenilenmesini sağlayan PRP tedavisi, bu durumlarda önemli bir yere sahiptir diyebilmekteyiz.