Cilt Bakımı

cilt bakimi Cilt bakımı, cildine ve güzelliğine önem veren kişiler tarafından profesyonel destek alınarak yapılması önerilir. Profesyonel cilt bakımı, cildin yapısına ve cilt uygunluğu esas alınarak, uygun ürün seçimiyle yapılması en sağlıklı ve en doğru karar olacaktır. Uygulama sırasında dermokozmetik ürünler kullanılmaktadır. Esas hedef ise cilde canlılığını ve elastik yapısını yeniden kazandırmaktır.

Cildimiz soğuk, rüzgâr, güneş, hava kirliliği gibi elimizde olmayan dış etkenlerin yanı sıra ilaçlar, yaş, kremler ve hatta hastalıklardan etkilenir. Cildinde diğer organların gibi korunmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle cilt bakımı yapmak gerekmektedir. Cilt, yaşın ilerlemesiyle ve dış faktörlerin etkisiyle canlılığını kaybeder. Kullanılan kimyasal ürünler, makyaj atıkları, ciltte biriken yağ gibi olumsuz öğeler cildin sağlıksız görünmesine neden olur. Tüm bu olanlara karşılık, cilt bakımında kullanılan ürünlerle beraber cildin derinlemesine temizliği sağlanabilmektedir.

Evde yapılan cilt bakımının, profesyonel cilt bakımının yerini tutması söz konusu değildir. Daha sağlıklı bir cilt ve daha genç görünmek için elbette ki profesyonel bir destek almak siz ve cildiniz için en iyisi olacaktır. Bir kere cilt bakımı yaptıran bireylerin, evde yaptıklarıyla arasındaki farkı gördükten sonra cilt bakımının o kişiler için vazgeçilmez bir rutine dönüştüğü gözlemlenmiştir. Cilt bakımı fiyatlarının bütçeye uygun olduğunu düşünürsek, bir bakıma güzelliğinize ve cildinize yatırım yapmış olursunuz. Cilt bakımı yüzünüzü canlandırır, derinlemesine temizlik yapar ve kan dolaşımını maksimum seviyeye taşır. Gözeneklerin açık olması sayesinde, cildin ihtiyacı olan cilt bakımı ürünleri tüm katmanlara kadar iletilir. 

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı, profesyonel ekipmanların kullanıldığı ve doğru cilt serumlarının seçildiği bir cilt bakımı yöntemidir. Güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak her kadın için önemlidir. Günümüzde kendine bakan erkeklerinde başvurduğu bir yoldur. Bu nedenle dış görünüş ve sağlık için en çok başvurulan bakım yöntemidir. Cilt bakımı, ciltte var olan sorunları temizleyerek cildin onarılmasına ve güzelleşmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Siyah noktaların giderilmesine, cildi canlandırmaya, cildi gençleştirmeye, yağlı veya kuru ciltlere yönelik işlemler yapılmaktadır.

Cilt tipine, kişinin yaşına, cildin problemine ve ihtiyaç uygunluğuna göre uygulama ve ürünler değişiklik gösterebilir. Cilt bakımı, her yaştan cinsiyet fark etmeksizin, cilt sağlının korunması için alışkanlık edinilmesi gereken bir bakım türüdür. Cilt bakımında en iyi sonuçları elde etmek için düzenli yaptırmak gerekmektedir. Uzun vadede cilt bakımı yaptırmanın, yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı gözlenmiştir. Daha canlı, nemli, parlak ve sağlıklı bir görünüşe sahip olmanıza vesile olur. 

Güzellik sırlarının başında yer alan cilt bakımı, bakımlı ve güzel görünmek isteyen daha da önemlisi sağlıklı görünmek isteyen insanların olmaz olmazıdır.

Epidermisin üst katmanlarında biriken kir ve yağ tabakası gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Bu sebeple nefessiz kalan deri, bir süre sonra kendi kendini temizleyemez hale gelir. Sebum dengesinin bozulması bir süre sonra cilt problemlerini beraberinde getirmektedir. Bu yüzden cilt profesyonel bir bakıma ihtiyaç duyar. İşinde uzman ve profesyonel kimselerden, cilt bakımı hizmeti almak daha sağlıklı ve yararlı bir seçim olacaktır.

Zararlı ve bilinmedik ucuz ürünlerin kullanılması cildin ph değeriyle oynayarak sebum dengesini bozacaktır. Bu da cildinizin temizlenmesine değil, tam tersine daha çok cilt problemleriyle sizleri karşı karşıya bırakacaktır.

Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı sayesinde, cildinizin güzel görünmesiyle birlikte sağlınızda olumlu yönde etkilenir. Cildin kan dolaşımını hızlandırarak, lenf drenaj sistemini aktive ettiği için cildin kendini yenilemesi ve kolajen üretmesi sağlanır. Bu sebeplerden ötürü cilt bakımı yaptırmak, her açıdan profesyonel ve sağlıklı bir hizmet almak demektir. Cilt bakımının sağladığı faydaların birkaçı şunlardır;

 • Kolajen üretimini destekleyerek, yaşlanma etkilerini azaltır.
 • Cildin elastik dokusunun korunmasını sağlar.
 • Kan dolaşımını ve lenf sistemini olumlu yönde etkiler.
 • Oluşmuş cilt lekelerine etki eder.
 • Sebum dengesinin bozulmamasını sağlar.
 • Gözenekleri derinlemesine temizlediği için yeni akne oluşumunu engeller ve cildin nefes almasını sağlar.

Cilt Bakımı Neden Yaptırmalıyım?

Cilt bakımına her zaman ihtiyacımız vardır, bunun sebebi yaşlanma karşıtı korumayı en üst seviyeye getirmektir. Çünkü en etkili serumları ya da cilt yenileme sistemlerini kullanmadan önce mutlaka, cildin bütün katmanlarının ve gözeneklerinin tahriş edilmeden temizlenmiş olması gerekmektedir. Cilt bakımı sizlere şu artıları kazandırır;

 • Ölü deriyi canınızı yakmadan temizler, tıkanmış gözenekleri açar,
 • Cildin derinlemesine temizliğini sağlar ve cildin yenilenmesine olanak verir,
 • Kolajen üretimini arttırarak cildi destekler,
 • Cildin gözenekleri açık olduğu için kullanılan cilt bakım ürünlerinin, serum ve vitaminlerin en derine kadar işlemesine olanak sağlar,
 • Cildin elastik yapısının korunmasını ve var olan dolaşım sorunlarının çözümünü sağlar.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı yaptırmak isteyen bireyler, öncelikle deneyimli uzmanlardan yardım almalıdırlar. Merdiven altı merkezler, cildiniz için geri dönüşü olmayan kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Sertifikalı uzmanlar tarafından gerekli izinlere sahip olan, cilt bakımı kuruluşları sizler için en iyi ve en sağlıklı mecralar olacaktır. Cilt bakımı için belirli adımlar bulunmaktadır. O adımları ise şöyle sıralayabiliriz;

 1. Cilt analizi, ilk aşama için doğru ve en önemli başlangıç olacaktır. Cilt tipi belirlenen kişiler için bir takvim oluşturulmalıdır. Kuru cilt ve yağlı cilt aynı olmayacağı için bakımlarında da farklılık olmalıdır. Kullanılan cilt bakımı ürünlerine dikkat edilmeli ve olası sorunların gerçekleşmemesi için önlem alınmalıdır.
 2. Analiz aşaması bittikten sonra cildin tamamen temiz olduğundan emin olunmalıdır. Cildin makyaj ve siyah nokta gibi kalıntılardan tamamen arınmış olması gerekir. Kalıntı, yağ ve makyaj artıklardan temizlenen cilt işlem için hazır hale gelmiştir. Temizleme aşamasında cilde olabildiğince nazik davranılmalıdır. Çiziğe ve hassasiyete sebep veren davranışlardan kaçınılmalıdır.
 3. Siyah nokta ve yağ tabakaları uzmanlar tarafından, hassas ve profesyonel bir biçimde temizlenmelidir.
 4. Cilt bakımı uygulanacak deriye, ölü derilerden arındırılmak içi peeling yapılır. Peeling işlemi cildi tazeler ve yeniler. Öte yandan ise var olan geniş gözeneklerin sıkılaşmasına sebep olmaktadır.
 5. Gözenekleri sıkı bir hal alan cilt için maske ve sonrasında nemlendirici uygulamalar ile işlemlere devam edilir.

Anlatılan bu adımlar genel çerçevelerdir. Yazdığımız adımlarda oynamalar yapılabilir. Ekleme veya çıkarma cilt bakımı yapılan kişiye bağlıdır. Tedaviye yönelik serum seçimi, krem önerisi gibi konular, her birey için farklılık göstermektedir. Ben falanca ilacı veya kremi kullandım iyi geldi, şu serumu tavsiye ediyorum gibi uzman olmayan kişilerden aldığınız tavsiyeler özellikle sahte ilaçların artması ile, yüzünüzde geri dönülemez olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Hassasiyet problemi olan kişiler bu durumun farkında ise analiz aşamasında uzman kişiye söylemeli ve bilgi vermelidir.

Herhangi bir alerjik reaksiyona neden olunmaması için, ilk olarak tüm bölgeye değil küçük bir bölgeye uygulanarak test edilmektedir. Olumsuz bir durum gözlendiği takdirde önceden bilinerek ona göre işleme devam edilmelidir. Bunlara rağmen yine de tedbirli olmak gerekir ve cilt konusunda kumar oynamak kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir. Siz, siz olun uzman kontrolü ve profesyonel insanlar dışında kimseye itimat etmeyin.

Cilt Bakımı Sonrası

Cilt bakımı herhangi bir yan etki göstermemektedir. Güvenli bir hizmet alındığı takdirde herhangi bir sorun meydana gelmez. Yapılan işlemler sonrası tıkalı olan gözeneklerin açılması ile temizlik sağlanmıştır. Rutin olarak cildin günlük bakımlarının aksatılmadan yapılması önerilir.

Cilt bakımı, uygulandığı gün makyaj veya farklı önerilmeyen herhangi bir kremin sürülmemesi dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Mutlaka güneşten koruyucu krem kullanılmalı, sauna, solaryum, güneş, havuz, deniz, epilasyon veya kimyasal peeling işlemlerinin yapılacağı zamanı mutlaka uzmanınız ile bilgi alışverişi yaparak teyit ettirmelisiniz. Cilt bakımı uygulandıktan sonra işlem büyüklüğüne ve cilt yapısına göre değişiklik gösteren süreç ortalama olarak 48 saat ile 10 gün arasında değişen periyotlarla karşınıza çıkabilmektedir.

Cilt Bakımı Hangi Aralıklarla Yaptırmalıyım?

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilt için konuşacak olursak ayda bir yaptırmak uygun karar olacaktır. Fakat yoğun bir sivilce dönemi, siyah nokta gibi durumlar söz konusu ise ve ilk defa cilt bakımı yaptırıldıysa, başlangıç için birkaç seans ortalama 14 gün arayla gelinmelidir.

Bunun haricinde her gün hatta gün içinde tekrar eden makyaj yapma zorunluluğunuz bulunuyorsa 14 gün ile 21 gün gibi periyotlarla cilt bakımı yaptırılması önerilen bir zamandır.

Cilt bakımını rutin haline getirmiş bireylerde ise, ayda bir cilt bakımı yaptırmak yeterli olacaktır. Cildinizin ihtiyacı olan uygun diğer bakımlarla, cilt bakımına birlikte devam edildiği taktirde kesin ve en başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Bu şekilde cilt bakımlarını aksatmayan bireylerin, günlük kullandığı rutin cilt bakımı ürünlerinde daha etkili bir verim aldıkları gözlemlenmiştir.

İşlem sonrası büyük bir oranda herhangi bir yan etki gözlemlenmemektedir. Fakat cildin hassasiyetine göre kızarıklık ve kabarıklık nadirde olsa görülmüştür. Ama bu etkilerin 1-24 saat içerinde normale dönmesi beklenir.

Cilt Bakım Fiyatları

Cilt bakımında belirli bir fiyat aralığı vermek oldukça zordur. Tercih ettiğiniz kliniğin hizmetleri, uzman kişinin deneyimi, yapılan uygulamalar ve kullanılan takviyeler ile kesin ve net bir fiyat belirlenmemektedir. Bunun haricinde cilt bakımı kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda belirlendiği için fiyatlar kişiye özel olarak belirlenmektedir.