Dudak Dolgusu

dudak 1Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, estetik olarak uygulanan dolgu işlemlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Birçok kişinin tercih ettiği, avantajlarıyla öne çıkan, ameliyatsız uygulama olarak bilinmektedir. Estetik bir tedavi yöntemi olarak anılmasının yanı sıra kısa sürede yapılan bir işlemdir. Etkisi geçicidir ancak tekrarlanması mümkündür. Bu yüzden cerrahi kesik olmadan, kısa sürede, acısız ve ağrısız olarak uygulanan uygulamalarda kullanılmaktadır. Dudakların dolgunlaşması, kişinin dudak sınırlarının daha belirgin hale gelmesi gibi artıları da beraberinde barındırmaktadır. Dudakların çok daha simetrik olmasını sağlayan dudak dolgusu, doğal bir görünümü de mümkün hale getirmektedir. Kişilerin estetik olarak var olan kaygılarını, dudakların şekil bozukluklarını ortadan kaldırmaktadır. Dudakların daha simetrik olması, estetik kaygılarının yok olması noktasında da etkisinin olduğunu söylemek mümkündür.
Hyalüronik asit içerikli olan dolgu maddeleri kullanılarak yapılan dudak dolgusu, daha doğal bir görünüm elde etmeyi sağlamaktadır. Dudakların hacim kazanması, daha mutlu ve özgüven sahibi olmaları konusunda da önemli bir artı olarak görülmektedir. Dolgun dudaklarla, gülüşünüzün estetik bir hal almasını sağlamaktadır. Özellikle yaşa bağlı olarak dudakların incelmesi, kırışması halinde etkili bir uygulama olarak görülmektedir. Nem kaybı yaşayan dudakların canlanmasına destek olduğu da bilinmektedir. Kişilerin rahatsızlık duyduğu dudak görünümü dolguyla birlikte çok daha kozmetik bir hal alabilmektedir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu uzman hekimler tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Tecrübe, beceri ve bilgi talep eden bir işlemdir. Bunun yanı sıra hizmet alacağınız hekimin dudak anatomisine hâkim olması önemlidir. Muayene işleminde hekiminiz dudak dolgusu için uygun olup olmadığınıza karar vermektedir. Bu adımların ardından dudak dolgusunun maddesi seçilmektedir. Dudağınızda hangi bölgelere uygulama yapılması gerektiği gibi detaylar da önemlidir.
Planlama aşamasının tamamlanmasının ardından dudak üzerine lokal anestezi için anestezik krem uygulanmaktadır. Krem dudakların uyuşmasını sağlamaktadır. Böylelikle uygulama içerisinde dudaklarda acı ve ağrı hissi oluşmamaktadır. Dolgu maddesi, dudak içerisinde belirlenen bölgelere ince uçlu bir iğneyle enjekte edilmektedir. Cerrahi bir uygulama olmasından kaynaklı olarak kısa süre içerisinde sonuçlanmaktadır Etkisi hemen görülürken işlemde kullanılan malzemeye balı olarak doğallık ve dolgunluk meydana gelmektedir.

Dudak Dolgusunun Faydaları Nelerdir?

Dudak dolgusunun faydaları sanılandan çok daha fazladır. Kişilerin dudaklarındaki estetik görünümden memnun olmamasından ötürü dolgu yaptırmak istemesiyle birçok avantaj meydana gelmektedir. Bunlardan detaylı olarak bahsetmek gerekirse de;
Dudakların dolgun bir görünüme kavuşması sağlanırken istenilen boyutun elde edilmesi mümkündür. Bu sayede dudaklarda tam ayarında bir dolgunluk var edilmektedir. Yapay bir görünümün yerine doğal bir dudak görüntüsü elde edilmektedir.
Dudak üzerindeki asimetrik görünüm, çoğu zaman can sıkıcıdır. Kişilerin estetik kaygılarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden dudak dolgusu kullanılarak, asimetrinin belirgin olduğu noktalarda düzeltmeler yapılmaktadır.
Dudak dolgusunun yapılması, kişilerin sesinin düzelmesinde de etkilidir. Çünkü bilindiği üzere dudaklar, ses çıkışında önemli bir yere sahiptir.
Hacimli dudaklara sahip olduğunuz zaman dudaklarınız daha nemli olacaktır. Bu sayede dudak bölgesinde yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen yaşlılık izleri ortadan kalkmaktadır. Bu da yaşlılığa bağlı olarak var olan kaygılarınızın ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.
Dudak dolgusu sayesinde, dudaklarda istenilen görünüm, hacim ve nemlilik, morluk, ağrı ve kanama gibi faktörler olmadan meydana gelmektedir. Bu da konfor açısından çok daha rahat etmenizi mümkün hale getirmektedir.
Dudak dolgusu uygulaması cerrahi bir işlem değildir. Bu sayede uygulamanın ardından dikiş, bandaj ve pansuman gibi sorunlar yaşanmaz. Uygulamanın tamamlanmasının ardından günlük hayatınıza dönmeniz mümkündür. Konforlu ve kısa süre içerisinde tamamlanan bir uygulamadır.
Dudakların kalınlaşması için uzun süre beklemenize de gerek kalmaz. Kalınlaşma işlemi, uygulamanın hemen ardından meydana gelmektedir. Dudaklarınız dudak dolgusuyla birlikte çok daha canlı ve parlak görünecektir.

Dudak Dolgusu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yüz estetiğinde önemli bir yere sahip olan dudak dolgusu sonrasında hekiminizin uyarılarını dikkate almanızda fayda vardır. Eğer tavsiyelere uymazsanız, dudağınızdaki dolgunun bozulması ve başarısız olma gibi problemlerle karşılaşmanız mümkündür. Bunun yanı sıra dolgunun yapımının ardından hemen aşırı sıcak yiyecekler tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir.
Dudaklarınızın sıcakla temas etmemesi çok daha doğrudur. Bunun yanında dudaklarınızı ovuşturmamanız, sert hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Ruj sürmek ve öpüşmek gibi dudağa baskı oluşturan faaliyetler de istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır. Kişilerin gülmesi, aşırı mimik gerektirmektedir. Bu yüzden dudak dolgusu sonrasında gülerken dikkatli olmakta fayda vardır. Bir süreliğine dudağınızdaki dolguya zarar vermemeniz daha doğrudur.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Dudak dolgusu uygulamasında dermal dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Dermal dudak dolgusu malzemeleri kullanılması da zamanla vücutta emilerek yok olan dolguların tercih edilmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden dudak dolgusu işlemi, ömür boyu kalıcı olan yöntemlerden değildir. Dolgunun dudakta kalması, dolgunun türünün ne olduğu, dolgu miktarının ne olduğu, nem oranı, dolgunun vücuttan emilimi gibi birden fazla seçeneği de bir arada barındırmaktadır. Kalıcılık süresi bir yıl kadar sürerken tekrarlanması halinde daha uzun süre kalıcılığın olduğunu görmek de mümkündür.