Akne Skar Tedavisi

akne skar tedavisi

Ciltte oluşan ve hafif seyirli olarak bildiğimiz akneler, kendiliğinden iyileşme gösteren ve iz bırakmayan akneler olarak bilinmektedir. Leke ve iz bırakan akne ve sivilcelerse cilt altında kist, nodül gibi oluşumlarla ortaya çıkmaktadır. Ağır seyirli akne olarak tanımlanmaktadır ve kendiliğinden iyileşmezler. Birden fazla akne çeşidinin olması, akne skar tedavisinin de çeşitlendirilmesine neden olmaktadır. Aknelerin ortadan kaldırılmasının ardından geriye kalan akne izleri yani akne skarları sıklıkla karşılaşan durumlardan biridir. Toplum içerisinde oldukça fazladır ve genellikle estetik kaygılara neden olan durumlardan biri olarak bilinmektedir.

Akne skar tedavisinin birden fazla çeşidi olmasından ötürü, uygulamaların uzman muayenesinden sonra, cildinizde bulunan akne izlerine göre seçilmesi daha doğrudur. Bu yüzden akne skar tedavisi için akne izlerinin incelenmesi, ön muayene işleminin yapılması gerekmektedir. Akne skar tedavisi çeşitlerinden kapsamlı olarak bahsetmek gerekirse de karşınıza çıkacak seçenekler fraksiyonel lazer tedavisi, altın iğneli radyofrekans tedavisi ve Dermapen dermaroller uygulaması öne çıkmaktadır.

Akne Skar Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Akne skar tedavisi sonrasında cilt yüzeyinin daha hassas bir biçimde korunması gerekmektedir. Öncelikli olarak cildin kuruması önlenmeli, nemlendirme uygulamalarına önem verilmelidir. Ayrıca güneş ile direkt temastan korunmak dikkat edilmesi gereken noktalar içerisindedir. Akne skar tedavisi uygulanan bölgenin kaşınmaması, yolunmaması olumsuz durumların engellenmesi için önemli bir noktadır. Ayrıca banyo sırasında keseleme uygulamasından uzak durulması önerilmektedir.

Koruyucu kremlerin kullanılması, cildinin iyileşmesi ve daha sağlıklı bir hala kavuşması adına destekleyici uygulamalara yer verilmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak seans sonrasında yapılan uygulamaların, sivilce oluşumunu önleyici adımlarla desteklenmesi gerekmektedir. Bu sayede cildinizde en aza indirilen akne izi problemleri yenilenmeyecektir. Cildinizin daha kusursuz, sağlıklı görünümü için bu oldukça önemli bir noktadır.