Bölgesel Zayıflama

Bölgesel ZayıflamaBölgesel zayıflama, vücudumuzda meydana gelen kilonun ve yağ tabakasının toplandığı bir bölgeyi seçerek, ileri teknolojik cihazlar yardımı ile uygulanan zayıflama yöntemidir. Vücuda eşit ve dengeli bir şekilde yerleşmeye başlayan kilolar, bir bölge de toplanırlar. 

Tek bir bölgede biriken kilolar ise yağ tabakasının oluşmasındaki başlıca etkendir. Zayıflamak için akla gelen ilk yöntemler diyet ve egzersizdir. Fakat yazılan özel diyetler ve egzersiz programları bir noktadan sonra istediğiniz performansı vermeyebilir. Bu noktada ise yardımınıza koşan bir diğer yöntem ise, bölgesel zayıflama olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde sıkça duymakta olduğumuz bu yöntem ise genel bir kilo kaybını hedeflemez. 

Bölgesel zayıflama, herhangi bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmadan, kullanılan teknolojik araçları yardımıyla yağ hücrelerinin parçalanması prensibiyle çalışan bir estetik yöntemidir. 

Bireyler bazı bölgelerinin büyük, bazı bölgelerinin ise daha ince olmasını istemektedir. Bu nedenle diyet ve egzersizler doğrudan bir bölgeyi hedef alamadığından çoğu bireyin isteklerine karşılayamamaktadır.
Yiyecekleri uzaktan kumanda ile kontrol edemediğimiz için, hangi bölgedeki yağ depolarının kullanılacağına bizler değil genetik şifremiz karar vermektedir. Bu sebep ile her insandaki yağ tabakaları farklı bölgelerde birikmektedir. Sadece kalça yağlarını yok eden diye veya sadece basen bölgesini eriten bir diyet diye bir şey maalesef mevcut değildir. Kalori açığı oluşturmak vücuttaki depo yağlarının kullanılması sağlar, egzersiz ise kas gücünü arttırarak kasın yağ yakma kapasitesini artırır. Bu da vücudumuzda ki bütün yağ depolarının kullanılması demektir. Vücudu streç film ile sarmak, terleten korseler giymek, su kaybından ve para kaybından başka bir şey değildir.

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama, diyet ve spor yapılmasına rağmen verilemeyen bölgesel yağların herhangi bir cerrahi operasyon yapılmadan bölgesel incelme ve yağ dokusunun parçalanmasını hedef haline getirmiş bir yöntemdir. Bu doğrultuda teknolojik cihazların kullanarak fazla ve istemeyen yağ tabakalarından kurtulmak mümkün hale gelmiştir. Coolshaping 2 ile bölgesel kilolarınızla vedalaşmak ve sahip olmak istediğiniz biçimde fit bir fiziksel görünüşe kavuşmak artık hayal değil.

Bölgesel Yağlanma Sebepleri Nelerdir?

Kadın ve erkek fark etmeden diyetler ile ya da bölgesel zayıflama aletleri kullanılarak yapılan hareketlere rağmen genetik olarak bölgesel yağ tabakalarına sahip olabilirsiniz. Bu sebeple ne kadar uğraştığınızın bir önemi olmaksızın istediğini fit bedene sahip olamayabilirsiniz. Bel, kalça, göbek, basen gibi vücut bölgelerinde inatçı yağ tabakalarının oluşması sıklıkla gözlenen bir durumdur. Bireyler ideal kiloya hatta istedikleri gibi fit bir beden sahip olduğu halde kollarda kalınlaşma, yan karın, belin arka kısmı ve sırt bölgesinde fazlalıkların olması, bir bölgesel yağlanma problemidir.
Yağ hücrelerinin vücudun belli bölgelerinde birikmesinde rol oynayan pek çok faktör vardır. Bölgesel yağlanmanın sebebi olarak, şunları örnek verebiliriz;

Beden tipi: Beden tipi size belli yağ tabakalarına sahip olmaya itebilir. Vücudumuzun kas hafızası vardır. Beden tipine bağlı olarak bazı bölgelerde yağ dokusunu vücudumuz “normal” olarak kabul eder. Bu sebeple bölgesel yağlanmalardan kurtulmak kolay olmayabilir. Bölgesel incelmeye yönelik diyet ve egzersizlere ek, günümüzdeki ileri teknoloji bölgesel zayıflama aleti olan Coolshaping 2 ile ulaşmak mümkün.

Genetik yapı: Spor ve diyetle verilemeyen kilonun ve bölgesel yağlanmanın en sık görüldüğü durum ise genetik yapıdan kaynaklanan lokal yağ tabakalarıdır. Anne ve babadan alınan kalıtsal genler sonucu sahip olduğumuz fiziksel yapıdaki fazla yağ tabakaları ancak bölgesel zayıflama yöntemleri ile giderilebilmektedir.

Doğum: Doğumdan sonra vücudumuzda karın ve bel bölgesinde bazı istenmeyen yağ tabakaları, deri kalınlaşması gibi olaylar gözlenmektedir. Ama annenin geri kalan yaşamında bu kilo ve yağlanmalar ile devam etmesine gerek yoktur. Aslında bu durum, en kolay tedavi edilebilen ve en hızlı başarı sağlanan durumlardandır. Birçok bölgesel zayıflama yöntemi ile çok kısa bir sürede, eski fit vücudunuza kavuşabilirsiniz.

İlaç tedavileri: Herhangi bir sağlık problemi esnasında birçok ilaç kullanma gibi zor durumlarla karşılaşabilmekteyiz. Uzun iyileşme dönemlerinde alınan kiloların bir kısmı maalesef ki bedende kalıcı olabilmektedir. Genellikle bel, göbek ve karın bölgesinde özellikle biriken bu yağ tabaklarından kurtulmak elbette ki mümkündür.

Hormon Bozuklukları: Bel gölgesindeki ani ve çabuk yağlamalar bir hormon bozukluğu rahatsızlığı olabilmektedir. Bu durumda önceliğiniz doktorunuz olmalıdır. Tedavi tamamlandıktan sonra veya tedavi esnasında doktor onaylı, diyet ve egzersiz programlarını tamamlayacak unsur olan bölgesel zayıflamaya başvurmanız halinde kesin ve tatmin edici bir sonuç alabilirsiniz.

Mesleki Deformasyonlar: Genellikle beyaz yakalı olarak bildiğimiz ofis çalışanlarının olduğu gruplardır. Fiziksel hareketlerin az olduğu, sürekli oturan, işini masa başında idame ettirmek durumunda olan bireylerde bölgesel kilolar gözlenmektedir. Kötü ve kalitesiz sandalyelerde yanlış pozisyonlarda uzun süre oturmak duruş bozukluğunu peşinde getirmekle kalmayıp, yağların vücudumuzda oluşturduğu tahribatı aşırı derecede arttırmaktadır. Herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan, bölgesel zayıflama ile acısız ve neştersiz zayıflamak günümüz teknolojisi ile mümkün kılınmıştır.

Yağlanmaya Müsait Vücut Bölgeleri

Vücudumuz farklı oranlarda yağ tutabilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle her vücudun yağlanma bölgeleri değişiklik göstermektedir. Yağlanma bölgelerini kısaca sıralayacak olursak;

  • Basen ve kalçalar
  • Karın bölgesi
  • Sırt bölgesi
  • Bel çevresi
  • Kollar
  • Üst bacak
  • Dış bacak yağlanması

En çok yağ tabakalarını gördüğümüz bölgelerdir. Dolasıyla bölgesel zayıflama yapılması istenilen yerlerin başında, yukarıdaki bölgeler akla gelmektedirler. Vücudun çeşitli yerlerinde görünen bölgesel yağlanma durumları, her şeyden önce insan sağlığını tehdit eden başlıca unsurdur. Aşırı yağ tabakalarının oluşması organlara baskıyı arttırabilir. Hem sağlıksız hem de aynada kendinizi beğenmediğiniz görüntüler ortaya çıkarabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise boy-kilo endeksidir. Uzman hekimlerce sağlıklı bir endeks aralığında olmanız sizi her açıdan iyi yönde etkilemektedir. Aksi bir durumda ise bölgesel yağlanmalar sadece görünümü bozmak ile kalmayıp, bireylerde ileri derece psikolojik problemlere yol açabilmektedir. Bölgesel yağlanmaları kontrol altın almak gerekmektedir. Ama ne yazık ki diyet ve egzersizlerle lokal zayıflama mümkün değildir. Bu yüzden bölgesel zayıflama da teknolojik cihazlar ön plana çıkmaktadır.

Bölgesel zayıflama Yöntemleri

Bölge zayıflama denildiğinde, ilk akla gelen plastik cerrahidir. Bıçak altına yatmak elbette korkutucu ve bazı zamanlarda sağlıklı olmamaktadır. Günümüzde artık en fazla tercih edilen yol ise teknolojik cihazlardır. Bu cihazlar cerrahi müdahale olmadan, herhangi bir anestezi gerektirmeden sadece yağ dokusuna etki ederek diğer doku ve organlara herhangi bir zararı bulunmamaktadır.
Estetik açıdan kötü bir görünüş nedeniyle bölgesel yağlanmalar artık sorun haline gelmiştir. Genel olarak bölgesel zayıflama için en çok kullanılan yöntemler şu şekildedir;
Liposoction: Yağ aldırma ameliyatı olarak bilinen liposuction, vücuttaki istenmeyen fazla yağın ameliyatla alınmasıdır. Özellikle çok aşırı kilo sahibi bireylerde ve bölgesel zayıflama için kullanılan bu yöntem ağrılı, acılı ve iyileşme için zaman gereken bir yöntemdir. Vücutta biriken yağların eritilip bir vakum yardımıyla çekilmektedir. Bu bir ameliyat olduğu için komplikasyon riski bulunur.

Mezoterapi: Genelde etkili bir yöntem olan mezoterapinin en sık kullanıldığı yerler ise kalça ve basen bölgeleridir. Yağ eriten, parçalan partikül bileşenlerin küçük ve ince iğneler vasıtasıyla dirençli yağlar üzerine enjekte etme yöntemidir. Hazırlanan ve tamamen sağlıklı olan bu karışımlar yardımıyla vücutta biriken yağ hücreleri parçalanıp erimeye başlar.
Radyo Frekans uygulamaları: Ameliyatsız bölgesel zayıflama yöntemlerinden biri olan radyo frekans uygulamasında cihaz ile bölgeye doğrudan radyo dalgaları yayılır. Bu dalgalar su molekül ve iyonlarını harekete geçirerek ısıyı arttırmaktadır. Isı artışından dolayı yağlar eriyerek vücuttun idrar, solunum ve en önemlisi ter yoluyla atılmaktadır. Uygulamada bölgesel zayıflamanın yanı sıra sıkılaşma, toparlanma ve hücre yenilenmesi de sağlanmaktadır.

Karboksi-terapi: Karbondioksiti lehimize kullandığımız bu yöntemde, kan dolaşımını hızlandırma ve bölgesel metabolizmayı hızlandırarak bölgesel yağ yakımı hedeflenir. Uygulama sırasında kullanılan özel cihazlar sayesinde saf karbondioksit gazı ile fazla yağlar vücuttan atılmaktadır.

Ultrashape: Ultrasonik ses dalgaları kullanılan bir yöntemdir. Hedeflenen bölgedeki yağlar yok edilir, bu işlem esnasında çevre dokulara kesinlikle bir zarar gelmemektedir.

Soğuk lipoliz: Soğuk lipoliz günümüz teknolojisinin geldiği son nokta denebilir. Yağ yakıcı maddelerin mikro iğne yardımıyla fazla yağlanmanın olduğu bölgeye enjekte edilmektedir. Bu doğrultu da yağların toplandığı alana kontrollü bir şekilde enjekte ettiğimiz maddeler yardımı ile yağ hücrelerinin erimesi sağlanmaktadır. Bu yöntemde en ileri teknoloji olan Coolshaping 2 cihazı kullanılmaktadır.
Coolshaping 2 soğuk lipoliz cihazıdır. Bu cihaz sayesinde egzersiz ve diyete dirençli bölgelerde bölgesel yağ yakmalarda tek seans için minimum %20 ile %40 oranında başarı elde edilmektedir. Bıçak altına yatılmadığı gibi anestezi de kullanılmadan, sadece yağ dokusuna etki ederek diğer doku formlarının ve organların herhangi bir şekilde zarar vermemektedir.

Bölgesel Zayıflama İçin Kaç Seans Gerekir?

Ameliyatsız bölgesel zayıflama yöntemlerinde işlem süresi ve seans sayısı değişmektedir. Bu yüzden rotanın uzman bir kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Gerekli analiz ve incelemeler sonucu yöntem ve seans sayısı ortaya çıkmaktadır. Yöntemler kesinlikle etkiler fakat kalıcılığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kişi işlem sonrası sağlıksız beslenme alışkanlığına devam ederse, yağ hücreleri tekrar depolanarak yağ tabakalarının oluşmasına neden olacaktır.
Bölgesel Zayıflama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bölgesel zayıflama uygulama sonrası parçalanan yağ hücrelerinin vücuttan sağlıklı bir şekilde daha hızlı atılabilmesi için 30 dakika yürüyüş yapılması ve bol su içilmesi gerekmektedir. İşlem yapılan bölgede hassasiyet ve kızarıklık oluşacağı için gün içerinde sıcak su değdirilmemelidir.

Bölgesel Zayıflama Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Bölgesel zayıflama sonuçları, kişinin vücudundaki sıvı değişikliğine bağlıdır. Sıvı değeri %60’ın üzerinde olan bireylerde ilk seanstan sonra gözle görülür bir sonuç elde etmek mümkündür. Sıvı değeri %50 civarında bireylerde ise ikinci seanstan sonra etki gözlenmektedir. İşlem sonrasında ise parçalanan yağ hücreleri vücudun reaksiyonuna göre 3 ay içerinde incelme ve bölgesel zayıflama tamamen görülmeye başlanacaktır.

Bölgesel Zayıflama Kimler İçin Uygun?

Bölgesel zayıflama herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilmektedir. Fakat işlem için uygun olmayan bir kesimde mevcuttur.
Hamilelere,
Hamilelik ihtimali olanlara,
Emziren annelere,
Diyabet hastalarına,
Kan pıhtılaşma sorunu olanlara,
Yüksek tansiyona sahip hastalara,
Uygulama yapılmak istenen bölgede açık yara veya enfeksiyonu olan hastalara,işlem yapılması sakıncalı bir durum oluşturabilmektedir.
Bu sebeplerden dolayı ciddi bir sağlık problemi olmayan bireylere bölgesel zayıflama işlemi yapılabilmektedir.

Bölgesel Zayıflama Fiyatları

Bölgesel zayıflama fiyatları, değişkenlik göstermektedir. Buna bağlı olarak kullanılan cihaz, bölge ve seans sayılarına göre fiyatlar kişiden kişi değişmektedir. Fiyatlar üzerinde gidilen klinik ve destek alınan uzman doktorunda önemi büyüktür.