Hyaluronik Asit Dolgu

asit dolguHyalüronik Asit Dolgu Nedir?

Hyalüronik asit dolgu kolajene alternatif olarak kullanılan, yaygın dermal dolgu çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Yüzde var olan kırışıklıklarda ve istenmeyen çizgilerin ortadan kaldırılmasında, tedavi sürecinde kullanılmaktadır. Hyalüronik asidi daha açık bir biçimde tanımlamak gerekirse de hayvansal kaynak barındırmamaktadır. Dengelenmiş hyalüronik asit olarak tanımlanmaktadır. İnsan derisi içerisinde doğal olarak yer almasının yanı sıra cildin daha hacimli ve dolgun bir görünümünün olmasını sağlamaktadır.
Kişilerde yaşın artması deride var olan Hyalüronik asit miktarını da düşürmektedir. Bu da yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hyalüronik asit dolgu kullanımı da cildin daha genç görünmesi konusunda önemli bir artı olarak yorumlanmaktadır. Kullanılan enjeksiyon işlemleriyle birlikte cildin daha genç, hacimli görünmesi desteklenmektedir. Bunlara ek olarak birden fazla özelliğinin olduğu da görülmektedir.

Hyalüronik Asit Dolgu Özellikleri Nelerdir?

Hyalüronik asit dolgu özellikleri içerisinde birden fazla artı bulunmaktadır. Bunlardan daha kapsamlı olarak bahsetmek gerekirse de kolajen enjeksiyonlarından farklı özellikler barındırmaktadır. Etkisinin uzun süreli olmasının yanında etkisini korumaya meyilli olan enjeksiyonlar içerisinde yer almaktadır. Genellikle var olan etkisi on iki aya kadar uzamaktadır. Altı ile on iki ay arasında süren kalıcılığı, süreklilikle beraber daha uzun bir hal alması durumu yoktur. Bunun içinde Hyalüronik asit dolgu işleminin tekrarlanması gerekmez. Bu da diğer dolgu çeşitlerinden ayrılmasına neden olan özelliklerden diğeridir.
Cildin nemlendirilerek şişmesine yardımcı olan dolgunlaştırmaktadır. Bu da ciltte yapılan diğer operasyonlara göre daha doğal sonuçlarla bir araya gelmenizi desteklemektedir. Daha iyi sonuçlar alınması noktasında önemli artılar barındırmaktadır. Dudakların daha dolgun ve doğal bir hal alamsı, burundan dudaklara inen çizgilerin en aza inmesi, çene görünümünün düzelmesi gibi noktalarda öne çıkmaktadır. Ayrıca çene konturunun düzenlenmesi aşamasında önemli bir artı olarak yorumlanmaktadır.
İçerisinde hayvansal katkıların olmaması, alerjik reaksiyonların da yaşanmamasını sağlamaktadır. Alerjik reaksiyonlara sebep olmadığından ötürü alerji ve cilt testinin yapılması da gerekmemektedir. Uygulama sırasında lokal anestezi desteği alınmaktadır. Süreç içerisinde uzman desteğinin alınması hem işlem öncesi hem de işlem sonrasında daha bilinçli olunması önemlidir.

Hyalüronik Asit Dolgu Uygulama Alanları Nelerdir?

Hyalüronik asit dolgu birçok açıdan taleplere uyum sağlamaktadır. Kullanım özellikleri, faydaları ve etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Faydalarından dolayı öne çıkan seçeneklerden biri olarak da yorumlanmaktadır. Bunun yanı sıra Hyalüronik asit dolgu uygulama alanları birden fazla seçenekle birlikte karşınıza çıkmaktadır. Bunlardan detaylı olarak bahsetmek gerekirse de;
Hyalüronik asit dolgu yüz bölgesinde var olan kırışıklıkların düzelmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kırışıklıkların en aza indirilmesi amacıyla destek alınan dolgu tiplerinden biridir.
Dudakların dolgunlaştırılması için de Hyalüronik asit dolgu tercih edilmektedir. Hem dolgunlaştırma hem de dolgunun daha doğal durmasını sağlama amacıyla kullanılmaktadır.
Kaşların düşük olması halinde var olan yorgun, bitkin görünümü ortadan kaldırmayı sağlamaktadır. Kaş kaldırma işlemi için de Hyalüronik asit dolgu kullanılmaktadır.
Gözaltında bulunan çukurların azalması, doldurulması sırasında kullanılırken var olan görünümün daha estetik bir hal almasını sağlamaktadır.
Yüzde bulunan birçok estetik problemi engellemesinin yanında burunda bulunan şekil bozuklukları için de Hyalüronik asit dolgu tercih edilmektedir.
Dudak üzerinde bulunan çizgilerin giderilmesi, burun kenarlarından ağıza inen çizgilerin azaltılması gibi artıları da bulunmaktadır.

Hyalüronik Asit Dolgu Uygulaması Nasıldır?

Hyalüronik asit dolgu uygulaması yüzün biçimlendirilmesi, yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır. Yüzdeki belirgin yaş alma belirtilerini azaltmak en önemli kullanım alanıdır. Ayrıca cildin yapıtaşları içerisinde kolajen ve elastin lifleri bulunmaktadır. Bunların zayıflaması halinde, yerçekiminin de mevcut etkisiyle dokular yer değiştirmektedir. Bu da yüzde kaybolan hacmin kırışıklıklar ve çizgilerle karşımıza çıkmasına neden olmaktadır. Estetik açıdan rahatsız eden bu belirtilerin ortadan kaldırılması için de çizgilerin ve kırışıklıkların içi doldurulmaktadır. Bunun için de kullanılan en iyi uygulama Hyalüronik asit dolgu enjeksiyonu olarak bilinmektedir. Elbette yalnızca var olan problemleri engellemek amacıyla değil, daha iyi bir görünüm var etme niyetiyle de destek alındığını söylemek mümkündür.

Hyalüronik Asit Dolgu Uygulaması Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hyalüronik asit dolgu uygulaması öncesinde dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, işlemin bir uzman tarafından yapılmasıdır. Bu yüzden Hyalüronik asit dolgu işlemi için güvenilir bir doktordan destek almak çok daha doğrudur. Alanında uzmanlık sahibi bir doktor size en iyi sonuçları sunacaktır. Kullanılan ürünlerin de güvenilir markalardan olması gerekmektedir. Böylece etkisinin kalıcı olması mümkündür. Uygulama yapılacak olan bölgenin daha önceden dolgu görmüş olması gibi detaylar da eksiksiz bir biçimde uzmanla paylaşılmalıdır.

Hyalüronik Asit Dolgu Uygulaması Sonrasında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hyalüronik asit dolgu uygulaması sonrasında birkaç gün yüzde şişkinlik ve kızarıklık olması mümkündür. Ayrıca enjeksiyon uygulamaları yapılan bölgelerde hafif bir acının olması da normaldir. Bunların yanında işlem sonrasındaki enfeksiyon riskinin azalması önemlidir. Enfeksiyonu en aza indirmek içinse cildin temiz tutulması önemli bir detaydır. Yüzünüzde oluşan kızarıklığın en aza indirilmesi için iltihap önleyici doğal yağlardan kullanmanız mümkündür. Bu yağlar başarılı sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Elbette kullanmadan önce uzman onayından geçirmeniz oldukça önemlidir. Piyasada bulunan her ürünün işe yaradığını düşünmek yanlıştır.
Uygulama sonrasında beklemeden günlük hayatınıza dönmeniz mümkündür. Var olan kızarıklık ve şişlik gibi belirtilerin haricinde bir sorunun olmaması önemlidir. Ayrıca uygulamanın etkisi hemen görülmektedir. Elbette yapılan Hyalüronik asit dolgu uygulamasının son halini görmek için bölgede bulunan ödemin gitmesi gerekir. Bunun için de genellikle bir hafta kadar beklenmesi gerekmektedir. Bir hafta ila on gün arasında tam halini belli eden dolguların kalıcılığıysa sekiz aya kadar uzanmaktadır.