Küçük Cerrahi İşlemler

batik cekimi

Küçük Cerrahi İşlemler

Küçük cerrahi işlemler, genellikle estetik amaçlar ile uygulanan sonrasında bakım süreci gerektirmeyen uygulamalara verilen addır. İşinin ehli ve profesyonel doktorların yapması gerekmektedir. Herhangi bir riski olmamasına karşın küçük cerrahi işlemler yapılırken iyi bir doktordan hizmet almak önemli bir husustur. İnsanların bu hizmetleri talep etmelerinin genel sebebi estetik bir görünümdür. Kendine özen gösteren, kusur olarak gördüğü bölgelerde işlem yaptırmak isteyen ve vücudunu önemseyen kimseler tarafından tercih edilir. Yapılmaları sağlık açısından gerekli olmadığı gibi bazı tedaviler kişinin yaşam kalitesini yükselttiği için bireyin kendisini iyi hissetmesi için önemlidir. Günlük yaşamda can sıkıcı etkilere sahip olabilen ve ufak müdahaleler ile düzelebilecek sorunlar için geliştirilmiş tedavi yöntemleridir. Gelişen son teknolojiler ile bu tedavilerin kolaylık oranları artmıştır. Tedavi olan çoğu kimse sonrasında bir iyileşme süreci geçirmek zorunda kalmadan günlük yaşamlarına çok kısa bir sürede dönebilmektedir.

Küçük Cerrahi İşlemler Nelerdir?

Tırnak Çekimi ve Batık Tırnak Tedavisi: Tırnak batması denilen durum çoğunlukla ayak baş parmağının iç kısmında olabilen, tırnak dokusunun yumuşak doku içerisine batarak enfeksiyon ve ağrı ile sonuçlanabilecek rahatsız edici bir durumdur. Bu problemle baş eden kişilerin tırnak ve tırnak yatağı birbirleri için uyumsuzdur. Nedenlerine bakılacak olursa dar ayakkabı giymek, tırnakların yanlış ve kısa olarak kesilmesi, sert pedikür uygulamaları gösterilebilir. Günlük yaşamda bireyi oldukça rahatsız eden bir durum haline dönüşebilir. Şeker hastaları, damar ve dolaşım yetmezliği yaşayan bireylerde en ufak bir rahatsızlık bile ileri boyutlara ulaşma ihtimaline sahip olduğu için bu tip rahatsızlıklar önemlidir ve mutlaka tedavi gerektirir. Şişlik, kızarıklık ve ağrı ile kendisini gösteren tırnak batmaları, başlangıç evresinde fark edilir ise kolay yöntemler ile baş edilebilir ve ortadan kalkar. Geniş ve rahat ayakkabılar giymek, ayağın kuru olmasına özen göstermek, fazla ayakta kalmamak bu sorunu giderebilecek çözümlerdir. Fakat ilerlemiş vakalarda mutlaka daha farklı çözümler uygulamak gerekir. Bu tedavi yöntemlerinden en etkili olanı cerrahi tedavi yöntemidir. Lokal anestezi ile yapılır ve küçük bir işlemdir. Steril arıtım uygulanan ayağa sonrasında lokal anestezi yapılır.

Lokal anestezi öncesinde acı hissini en aza indirmek için küçük insülin iğneleri kullanılarak enjeksiyon daha da ağrısız bir hale getirilebilir. Bu şekilde hastalar yalnızca insülin iğnesinin girişini hisseder ve uygulama daha ağrısız bir işleme dönüşür. Batık tırnağın tedavisinde bir sonraki işlem anestezi sonrası uygulanan turnike uygulamasıdır. Müdahale esnasındaki kanamayı durdurarak doktorun daha rahat bir işlem yapmasına izin verir. Operasyon son derece güvenli ve sorunsuz bir şekilde ilerler. Kullanılan güncel ve başarılı teknikler sayesinde başarılı ve sonrasında tekrar etmeyecek bir sonuç elde edilir. Ameliyat sonrasında ağrı kesici ve antibiyotik hastaya reçete edilir. Sonrasında yapılacak olan pansumanlar ve ameliyat bölgesine olabildiğince dikkat etmek iyileşme süreci için yeterli olmaktadır. Belirli bir süre boyunca ameliyat bölgesi üzerine basmamak ve ayağın çok fazla sarkıtılmaması iyileşme süreci için önemli hususlardandır. En son batık tırnak dikişleri alınır ve artık süreç sona erer. Birey yaşamına sorunsuz ve rahat bir şekilde devam edebilmektedir. Herhangi olumsuz bir riski bulunmayan ve oldukça basit olan bu işlem sayesinde hastalar günlük hayatta yaşanan rahatsız durumlardan kolaylıkla kurtulma fırsatı elde etmektedirler.

Nevüs Eksizyonu: Nevüs eksizyonu olarak bilinen uygulamanın diğer bir adı ben aldırma işlemidir. Vücudumuzdaki benler cilde rengini veren melanin isimli pigmentin yoğunluğunun artmasıyla ciltte kabarık nodüller şeklindeki cilt lezyonlarına verilen isimdir. Yüz, kol, sırt, bacak gibi bölgelerde bulunmasıyla birlikte çoğu bölgede gözlemlenmektedir. Ben oluşumu sebeplerine bakılacak olursa güneş ışınları ve çevresel faktörlerin esas rol oynadığı gözlemlenir.

Benler genellikle zararsızdır fakat görünümünden rahatsız olan bireyler için çeşitli tedaviler günümüzde geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. Cerrahi veya lazer tedavisi ile benlerden kurtulmak mümkündür.

Lazer tedavisi uygulamak için benlerin küçük ve nokta şeklinde olması daha uygundur. Büyük olan benler üzerinde işlem sonrası hafif çukurluklar gözlemlenebilir. Lazer işlemi ile alınan benlerde sonrasında oluşabilecek durum kahverengi pullanmalardır. Bu pullanmalar bir süre sonra dökülerek yerini pembeliğe sonrasında da iz bırakmadan iyileşmiş bir cilt görünümüne dönüşür.

Cerrahi yöntemlerle de ben aldırma işlemi yapılabilir. Lokal anestezi uygulanarak yapılan bu ameliyatların sonrasında hafif bir pembe iz gözlemlenir. Bu iz zaman geçtikçe de kaybolmaya yüz tutmaktadır.

Ben aldırma operasyonu son derece tehlikesiz ve sorunsuz bir iyileşme süreciyle devam eden bir işlemdir. Pansuman gerektirmez ve bu özelliği sayesinde bu işlemi yaptıran bireyler gündelik yaşamlarına ara vermeden devam edebilmektedir. Bazen alınan benlerin patolojiye gönderilip incelenmesi gerekebilir. Bunun sebebiyse herhangi bir kanser riski olup olmadığını öğrenmek içindir. Bu tür uygulamalar yaygın inanışın aksine kansere neden olmaz. Hatta müdahale edilmeyen bazı benler bireye çok daha ciddi sağlık sorunları yaşatabilecek tiptedir. Kanser riskinin oluşma sebebi mevcuttur fakat bu ihtimal yalnızca doğru yapılmayan uygulamalar yüzündendir. Alanında uzman ve güvenilir bir kurumda bu işlemi yaptıran bir kimse herhangi bir olumsuzluk yaşamadan hayatına devam etmektedir.

Cherry Hemanjiyom Tedavisi: Hemanjiyomlar kan damarlarının artması sonucu oluşan damar tümörleri anlamına gelmektir. En sık görülen hemanjiyom çeşidi ise cherry hemanjiyom adı verilen küçük, parlak ve kırmızı renkli genellikle gövdede gözlemlenen cilt lezyonudur. Tedavisi için çok ufak bir cerrahi işlem uygulanır. Cerrahi işlemle çıkartılarak kolayca ve sorunsuz bir şekilde cilt normal görünümüne kavuşur. Normalde iyi huylu ve herhangi bir probleme sebebiyet vermeyen özelliklere sahiptirler. Estetik görünüm açısından kişiye rahatsızlık verdiği için bu tür tedavilere başvurulur. Bazen cerrahi yerine lazer tedavisi de uygulanabilir. Bireyin isteği doğrultusunda risksiz ve güvenli bir şekilde
ciltten kolayca yok edilebilirler.

Ksantelazma Tedavisi: Ksantelazma göz kapaklarına yerleşen sarımsı renkli yağ birikimleridir. Genellikle kanda yüksek kolesterol ve diğer yağ seviyeleri olan kimselerde görülmektedir. Kadınlarda erkek bireylere göre görülme oranı daha yüksek olmakla birlikte yaş ilerlemesine bağlı olarak da görülme sıklığı artan bir problemdir. Ksantelazma sağlık problemi olarak görülmemektedir fakat vücuttaki başka problemlerin sonucu olarak var oldukları için bireylerin kan değerlerine baktırmaları ve bir doktora danışmaları onlar için en iyi seçenek olacaktır. Estetik açıdan bir problem olarak görüldüğü için de küçük müdahaleler ile bu problem ortadan kalkabilir. Bu tedavilerden bazıları şunlardır: lazer tedavisi, cerrahi uygulamalar, kriyoterapi, elektrikli iğne, vb. Ksantelazma problemi göz kapağı gibi hassas bir bölgede olduğundan dolayı genellikle lazer tedavisi tercih edilmektedir. Lazerle göz kapağındaki etkilenen dokunun çıkarılması sağlanır. Lazer tedavisinin avantajlarından biri de son teknoloji olmasından dolayı yara izi riskinin sıfıra yakın olmasıdır. Daha büyük ksantelazma vakaları için ise birden fazla lazer seans uygulaması tercih edilebilir. Bu noktada da cerrahi yöntemler ile ksantelazma tedavisi uygulamak çok daha mantıklı olmaktadır. Bireye en uygun tedaviyi uygulayacak güvenilir bir kuruluşta iyi bir tedavi hizmeti almak mümkündür.


Küçük Cerrahi İşlemlerin Fiyatları

Küçük cerrahi işlemlerin fiyatları oldukça esnek bir konudur. Bunu sebebi ise, birçok etmene bağlı olmasıdır. Küçük cerrahi işlemlerin fiyatları yapılan operasyona bağlı olarak değişmektedir. Kullanılan ekipmanlar ve operasyonun büyüklüğüne göre fiyatlar belirlenmektedir. Bunun yanı sıra ise küçük cerrahi işlemi yapan klinik, fiyatı belirleme noktasında büyük bir rol oynamaktadır. Merdiven altı olarak tabir edilen herhangi bir klinikte bu denli operasyonlara girmek oldukça sağlıksızdır. Hiçbir uzman hekim tarafından tavsiye edilmez. İnsan sağlığı para ile mukayese edilemeyecek bir yerdedir. Bu yüzden yapılan küçük cerrahi işlemlerin kaliteli ve hijyenik bir ortamda yapılması gerekmektedir. Uygulanan veya yapılan en ufak bir hata büyük sonuçlara mahal verebilir.

Uzman biri tarafından yapılan küçük cerrahi işlemler ise oldukça başarılı sonuçlar verebilmektedir. Doğru ve güvenilir bir uzman tarafından işlemlerin sürdürülmesi her zaman için en makul seçenek olacaktır. Küçük cerrahi işlemlerde fiyatları belirleyen bir diğer unsur ise işlemi yapacak olan doktorun tecrübesidir. Her sektörde olduğu gibi bilgi birikimi ve tecrübe yan yana gelince ve üstelik işin içine uzmanlık girdiğinde fiyatlarda değişkenlik görülebilmektedir. Ancak sağlık açısından kaliteli bir hizmet almak daima bireyin kısa veya uzun vade için menfaatine olacaktır. Bu neden ile kaçınılacak fiyat arayışları yüzünden kötü ve kalitesiz bir hizmet alabilirsiniz. Bu durum ise istenilen en son olaydır.