Diyetisyen

diyetisyen bahcesehirGünümüzde birçok birey görünüşüne ve daha da önemlisi sağlığına dikkat etmeye çalışmaktadır. Ancak bu sanıldığı kadar kolay kontrol altına alınabilen ve kolay uygulanabilen bir durum değildir. Sadece iradesi güçlü insanların başarılı olduğu bir olaydır. Çağımızda ve neredeyse bütün dünya da doğru bilinen bir yanlış vardır. Diyetisyen denilince birçok insanın aklına zayıflama gelmektedir. Ancak sadece kilo vermek için değil, kilo almak içinde diyetisyene başvurulabilir. Her bireyin her konuda bilgisinin olduğunu düşünmek yanlıştır. Bu neden ile uzman ve işinde profesyonel olan bireylerden yardım alınması gerekmektedir. Diyetisyen genel olarak kişiye özgü bir plan çıkartabildiği için aslında her bireyin bu konuda destek alması gerekmektedir. Genel olarak diyetisyenin tek görevi ve yetkisi, kilo aldırıp veya verdirmek değildir. Ülkemizde bulunan tabuların içerisinde diyetisyenlerde girmektedirler. Bunun nedeni ise yapılan işin çok kolay ve basit olarak değerlendirilmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak doğru bir pencereden bakıldığı taktirde diyetisyenin görev ve temel sorumluluğu, bireyin bedensel ihtiyaçlarına göre yeterli ve dengeli beslenmesine danışmanlık yapmaktır.

Her bireyin kendine has bir bedeni vardır. Diyetisyen tarafından uygulanan veya yazılan tüm diyet programları herkes için farklıdır demek yanlış bir yargı olmayacaktır. Kişinin yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu, metabolizma hızı, yağ oranı vb. şeyler diyetisyenin, program yazarken baktığı parametrelerden sadece birkaçıdır. Ayrıca kişilerin bazı hastalıkları veya alerjileri olabilir bu nedenle de diyetisyen ile birebir iletişimde olarak devam etmek en sağlıklı karar olabilmektedir. Diyetisyenin asıl amacı ise, kişiye özgü belirlenen programı sürdürtebilmek ve bunu devamlılığı olan bir yaşam tarzını, hastasına kazandırmaktır.

Diyetisyen Nedir?

Diyetisyen, üniversitenin Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiş ve mezun olmuş, diplomasını alan kişilere denmektedir. Bununla birlikte diyetisyenin bir başka tanımı da mevcuttur. Sağlık ile ilgi problemleri olan bireylerin nasıl ve hangi şekilde beslenmelerini gerektiğini bilen, karar veren ve hastalar için gerekli rejimlerin uygulanması için farklı diyet programları yazan insanlara diyetisyen denir. Elbette ki hasta olmayan bireylerin diyetisyenle işi yok demek yanlış bir tabir olacaktır. Sağlıklı olan bireylerin, sağlıklarının bozulmaması ve iyi bir yönde etkilenmeleri içinde diyetisyene başvurabilir ve destek alabilmektedir. Kısacası diyetisyen, fazla kilosu olan bireyleri zayıflatmak, yetersiz kilosu olan bireylere kilo aldırmak, hasta olan bireyleri daha hızlı ve doğru şekilde iyileşmelerini sağlamak, sağlıklı olan bireylerin ileride herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için var olan ve görevini icra eden bireylere denilir.

Diyetisyen Neden Vardır?

Diyetisyen, insanların sağlıklı ve kaliteli bir şekilde beslenmeleri ve ileride önlerine çıkabilecek sağlık sorunlarının, şimdiden önüne geçmeleri için rejim ve diyet listeleri yazar ve uygularken bireyleri denetler veya takip eder. Diyetisyenler için bir nevi yeme-içme danışmanları demek doğru bir yorum olacaktır. Hangi gıdaların içerlerinde neler bulundurduğu, hangi besinin nasıl ve ne şekilde alınması gerektiğini bilir ve bu konular üzerinde kendini geliştirir. Bu nedenle insanları sağlıklı olmaları için hangi besinleri tüketmesi gerektiği bilir ve bireyleri bu şekilde yönlendirirler. Ayrıca diyetisyen hasta insanların veya ameliyat geçirmiş bireylerin, ameliyat sonrası beslenme alışkanlıklarına da el atar. Hangi gıdanın yenilmesi veya hangi gıdanın tüketilmemesi gerektiği bilir ve buna göre bir diyet programı çıkartır. Böylelikle hasta olan kişi, daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde iyileşir. Yenilmemesi gereken besinleri önceden bilip söyleyen diyetisyenler, hasta bireylerinde oldukça işine yarayan bir meslek grubudur.

Diyetisyenlere Gerçekten İhtiyaç Var Mı?

Diyetisyenlerin öncelikli amacı bireyin beslenme programını en iyi ve en sağlıklı hala getirmektir. Genellikle insanlar uygulanan diyet sona erdiğinde eskiden gelen yeme alışkanlığına dönmek isteyecektir. Aslında diyetisyenler, bireye yazılan diyet listesini, bireyin adeta bir yaşam felsefesi olarak kabul etmelerini ve benimsemeleri için çalışmaktadırlar. Bireylerin bazı gıda ürünlerini alerjisi var veya mevcut farklı sorunlar ile kilo alması istem dışı gelişiyor ise, diyetisyenin bunları analiz ederek süreci devam ettirmesi gerekmektedir. Bu nedenle kişiye özel ve onun yaşam kalitesini arttırmaya yönelik diyet listesi çıkartılması ve uygulanması en iyi verimliliği ortaya koyacaktır.

Bazı diyet gerektiren rahatsızlıklar vardır. Diyetin bozulması veya herhangi bir sebep ile yanlış bilgi alınması gibi durumlarda, geri dönülemez durumların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Çölyak, tiroid veya şeker hastalarının uygulaması gereken diyetler, hasta olmayan insanlara nazaran çok farklıdır. Bunun bilincinde olmayarak internet üzerinde gezen asılsız diyet listelerini uygulamak oldukça yanlış ve tehlikelidir. Bu gibi durumların meydana gelmemesi için kişi analizi doğru yapılarak, uzman bir diyetisyenden yardım almak oldukça sağlıklı ve faydalı olacaktır. Diyetisyenlerin görevi veya yapması gereken durumun kişiye özel diyet programı çıkarmak olduğu için en profesyonel desteği ancak diyetisyenlerden almak mümkündür.

Diyetisyenler Neyi Hedefler?

Her konuda olduğu gibi bu meslek grubunda da öncelik işini tanımaktan geçmektedir. Örneğin bir avukat anayasayı nasıl biliyor ise, bir diyetisyenin de besinleri aynı bu şekilde tanıması gerekmektedir. Diyetisyen besinler konusunda kesinlikle uzman olmalıdır. Hangi besinin kim için tüketilmesinin sağlıklı veya yararlı, hangi besinin kim için tüketilmemesi gerektiği bilmesi en önemli kıstaslar arasında yer almaktadır. Kulaktan dolma bilgiler ile veya internet üzerinde okuduğunuz her şeye inanmamak gerekmektedir. Ayrıca eş-dost diyerek kendilerinde işe yarayan bir diyet listesini size de tavsiye etmesi sağlıksız bir durum ortaya çıkarabilmektedir.

Diyetisyen bir hasta ile karşılaştığı zaman, o hastanın hangi besinlerle ve ne şekilde tüketmesi gerektiğini tespit edebilmelidir. Bu sayede olabilecek olumsuz bir duruma engel olmuş olmaktadır.

Diyetisyenleri görevlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Diyetisyen öncelikle hastayı iyi tanımalıdır. Gerekli bilgileri bireyden temin etmeli ve ona göre bir yol haritası çıkararak devam etmelidir. Doğru soruları sorarak analizini tamamlayarak işe başlamak her zaman çok daha iyi sonuçları doğuracaktır.
  • Diyetisyen, hastaların beslenme alışkanlıklarında herhangi bir sorun olduğunu düşündüğü taktirde, bireyi uyarmalı ve gerekli bilgileri bireyin anlayabileceği şekilde anlatmalıdır.
  • Günlük, haftalık ve aylık olarak diyet listesini çıkartır. Bireyin herhangi bir sağlık problemi olmadığını varsayarsak, boy kilo endeksine bağlı kalarak olması gerek duruma yönelik alması gereken kalori miktarını hesaplamalı ve diyetisyenin ona göre pozisyon alması gerekmektedir.
  • Diyetisyen kişiye gerekli besin gruplarını listeye dahil etmeli veya çıkartarak programı yazabilmeli veya düzeltebilmelidir.
  • Bunların yanı sıra toplumumuzun doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenmesine ve bu konuda yeterli bilgiye erişmelerini olanak sağlayarak, gerekli seminer veya eğitim programlarını hazırlamalıdır.

Diyetisyenlerin Önemi

Diyetisyenlere başvurmak veya bir diyetisyenle çalışmak, bireylerin hayat standartlarında büyük değişimleri de beraberinde getirmektedir. Doğru bir beslenme uzmanı sadece kişinin ideal kilosuna kavuşmasını değil, bununla birlikte daha iyi bir yaşamı sürmesini hedefler. Diyetisyen özelikle sağlıksız beslenme kaynaklı ortaya çıkan bazı hastalıkların, meydana gelmeden önünü keserek sağlık açısından büyük fayda sağlamaktadır.

Bir diyetisyenden kendi bedeninizin ihtiyaçlarını öğrenebilirsiniz. Aslında bedenimiz farkında olmadığımız besinlere bile ihtiyaç duyabilmektedir. Ancak bunları gerekli analizlerin sonuçlarına ve daha da önemlisi vücudumuzun besinlere olan tepkilerini gördükten sonra anlayabiliriz. Bu yüzdende profesyonel bir diyetisyenden destek alarak çok daha kolay ve çok daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

Diyetisyenle iş birliği içinde olmak size sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilmektedir. Bunun sebebi size özel uygulanan diyet programından kaynaklanmaktadır. Hızlı kilo vermek son derece sağlıksız ve tehlikeli bir davranıştır. Nasıl ki kilo alırken birkaç günde alamıyorsak, verirken de hızlı bir şekilde vermek kesinlikle yanlış bir durumdur. Bu sebeple sosyal medyada veya internette ya da çevrenizden duyduğunuz diyet programlarını ve detoks serüvenlerinin peşinde koşmak size zaman kaybettirebilir. Bunun dışında ise daha da kötüsü sağlığınızla ilgili size kötü bir macera yaşatabilmektedir.

Uzman bir diyetisyen ile çalışarak hastalıkları engellemeniz mümkün olabilmektedir. Kilo probleminizin olmaması, yediğiniz besinlerin tamamen sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Bu nedenle sağlıksız besinlerin uzun süreli tüketilmesi bazı hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir. Önemli olan yeterli ve dengeli beslenerek, bireylerin bağışıklık sistemlerini en üst seviyeye çıkarmaktır. Soğuk algınlığı, grip veya virüs sebepli hastalıklardan korunmak için bağışıklığınız güçlü olması gerekmektedir. Bunların yanında daha büyük hastalıkların önlenmesi, diyetisyen ile çalışarak çok daha kolay bir hale gelmektedir.

Bunların yanı sıra bir diyetisyene danışarak, besinler hakkında çok daha doğru ve sağlıklı bilgi sahibi olabilirsiniz. Besinler hakkında bilgi sahibi olmak, sağlıklı yaşamın temelini oluşturmaktadır. Besin alışkanlığının düzenli ve sağlıklı olması çoğu hastalığı önlemekle birlikte, ruh ve zihinsel olarak bizleri çok daha iyi hissettirecektir. Diyetisyenden, besinler ile ilgili gerekli bilgileri alarak, besinlerin insan vücudunda neleri tetiklediğini ve ne için tüketilmeleri gerektiğini daha iyi bir şekilde anlayabiliriz.

Öncelik her zaman sağlıktır. Ancak sağlıklı olan bireyler, ideal beden ölçülerine kavuşmak ve çok daha fit bir şekilde görünmek isterler. Bir diyetisyenden destek almak istek ve beklentilerinizi, ideal sağlıklı ölçülerinizi ve hatta çok daha iyi görünmenize tamamen yardımcı olacaktır. Uygulanan diyet programları sayesinde vücudunuzda bulunan yağ oranları dengelenerek, çok daha genç diri ve sağlıklı güzel bir görüntüye sahip olmak mümkündür. Her zaman profesyonel bir destek almak hedeflerinize giden yolda sizlere yardımcı olacaktır.