Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle leke tedavisi

Lazer ile Leke Tedavisi

Lazer tedavisi günümüzde birçok hastalığın tedavisi ve medikal estetik uygulamalarında kullanılan bir sistem olarak bilinmektedir. Yağ yakma, ciltteki istenmeyen tüylerin yok edilmesi ve özellikle leke tedavisi konusunda olmazsa olmaz yöntemlerden birisidir. Lazer uygulamaları sayesinde kalıcı veya geçici sonuçlar elde edilebilmektedir.

Vücudumuzda özellikle de yüz bölgemizde çeşitli faktörlere bağlı olarak lekeler oluşabilmektedir. Bu lekeler sağlık açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Bu lekeler kimi insanlar için rahatsızlık yaratabilmektedir. Leke tedavisi ile cildinin güzel görünmesini isteyen bireyler için en efektif ve sorunsuz sonuçlar veren tedavi yöntemi lazer ile tedavidir.

Cildimize renk veren melanin pigmentidir. Melanin pigmentinin fazla miktarda bulunduğu bölgeler cilt lekelerinin olduğu yerlerdir. Çeşitli sebepler ile melanin pigmenti belirli bölgelerde toplanarak cilt lekelerinin oluşturabilirler. Bazı lekeler doğum ile, bazıları akne kaynaklı, bazıları yaş ilerlemesi ile, bazıları da güneş ve dış etkenler ile olabilir.

Hormon sistemi düzgün bir şekilde işleyen ve 18 yaşından büyük her bireye lazer uygulaması yapılabilir. Lazer tedavisi öncesinde uzman hekim tarafından gerekli tetkikler yapılır. Lazer uygulaması zararsız bir tedavi yöntemi olduğu için genellikle birçok insana uygulanabilir ve memnun eden sonuçlar vermektedir. Doktor kontrolü sonrası lazere uygun olup olunmadığı tespit edilir. Bu uygulamanın amacı ise bazı bireylerde var olan kronik rahatsızlıkların lazer uygulamasına engel olmasıdır.

Lazer ile leke tedavisinin ilk aşaması lokal anestezi uygulamasıdır. Sonrasında lazer makinesi ile atışlar yapılır. Cildin renk pigmentine etki eden veya cildi soyarak yenileme oluşmasını sağlayan lazerler kullanılır. Lazer tedavilerinde ana hedef sorunlu olan cilt bölgesi olduğu için bu dokunun çevresindeki herhangi bir bölge işlemden kaynaklı bir zarar görmez.

Lazer işlemi sonrasında birey sosyal yaşantısına çok kolay bir şekilde geri dönmektedir. Işınlar cildin dermis tabakasına gönderilir ve burada bulunan köklere uzun süre ışın göndermek cildi daha hassas bir hale getirmektedir.

Lazerle leke tedavisi yaptıracak bireylerin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta da yapılacak olan yer seçimidir. İşinin ehli ve başarılı bir doktor tarafından son teknolojiye sahip cihazlar ile uygulanan leke tedavilerinde memnuniyet oranı oldukça yüksek olmaktadır. Hastane ve doktor tercihinde de büyük bir önem göstermek elzemdir. Maliyet olarak çok daha düşük diye güvenilir olmayan kurumlar tercih edilmemelidir. Aksi halde çok daha kötü sonuçlarla karşılaşmak ve cildin daha fazla lekelenmesi işten bile değildir. Lazerle tedavi işleminin kişinin cildi üzerinde olumsuz yan etkiler göstermemesi için uzman doktorlar tarafından bu işlemler yapılmalıdır.

Hangi Lazerler ile Leke Tedavisi Yapılabilir?

Lazer teknolojisi son dönemlerde gittikçe popülerliği artan bir tedavi haline gelmiş ve kendisini yenileyen özelliğiyle birçok çeşidinin çıkmasıyla farklı amaçlara uygun versiyonları bulunan bir hale gelmiştir.

Lazer ile leke tedavisinde kullanılan Q Switched lazer ile dövmeler, yaşlanma sonucu oluşan lekeler, çil lekeleri, güneş sonucu oluşan lekeler ve diğer lekelerin birçoğunda başarı elde edilmektedir. Ağrı veya acı oluşumunu en aza indirmek için öncesinde lokal olarak anestezi amaçlı kremler uygulanmaktadır. Q Switch lazeri esnasına soğutma uygulanabilir. Seans aralıkları cildin özelliklerine ve hasarlı dokunun büyüklüğü gibi parametrelere göre değişkenlik gösterebilir. Leke tedavisi konusunda medikal kremlere oranla daha hızlı ve efektiftir.

Baby Face Beauty, ciltte mikro kanallar açar ve cilde ihtiyacı olan A vitamini, C vitamini, kök hücre içeren nano partiküllü ampuller ve buna benzer cildin ihtiyaç duyabileceği türden maddeleri cilde enjekte eden yöntemdir. Bu sebeple cildin alt katmanlarına yaşlanma karşıtı bir etki sağlanırken cilt çok daha parlak, canlı, nemli, eşit tonlu ve dolgun bir hale gelir. Kişinin cildindeki soruna bağlı olarak seans sayısı değişiklik göstermektedir.

BBL Lazer, geniş bant ışık anlamına gelen bir çeşit lazer yöntemidir. Özellikle ciltte yaşlanmaya bağlı olarak gelişen lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır. BBL lazer uygulaması düzenli aralıklarla tekrarlanır ise ciltteki yaşlanmaya bağlı oluşan hasarı tamir eder ve cilt yaşlanmasını geciktirecek bir etkiye sahip olabilir. BBL lazer, cilt tonunu eşitler, lekelerin renklerinin açılmasını sağlayarak parlak bir cilt görünümü sağlar. Seans aralıkları hastanın durumuna göre karar verilir. Tedavi sonrası lekelerle koyuluk gözlemlense bile bu renk değişikliği kısa sürede açılarak alttan daha canlı ve lekesiz bir cildin çıkması gözlemlenir. BBL lazer sonrası birey iyileşme sürecine ihtiyaç duymaz, sosyal hayata çok kısa sürede geri dönebilme şansına sahip olacaktır.

Icon Lazer, birçok cilt problemine yanıt veren bir lazer tedavi uygulamasıdır. Icon adı verilen foto enerji sistemi cildin hem alt hem de üst tabakasına kontrollü bir şekilde fotoenerji iletir. Gönderilen fotoenerjiler ile ciltteki lekelerin renginin açıldığı gözlemlenir. Cildin yüzeyinde bulunan lekeler açılır, cilt düzensizlikleri tedavi edilmiş olur. Aynı zamanda da cildin alt tabakasında bulunan kolajen üretimi de tetikleneceği için cilt gençleştirme ve yenilenme gerçekleşir. Çok yönlü bir lazer uygulaması olduğu için oldukça avantajlı bir tercih olacaktır.

Revlite Lazer, farklı dalga boylarındaki ışık enerjisi ile cildin alt katmanında bulunan kolajen üretimini tetikler ve bu sayede cildin kendi kendisini yenilemesini sağlar. Cilt lekelerinde, skar tedavisinde ve geniş gözeneklerin sıkılaşması konusunda etkili bir uygulamadır. Farklı dalga boylarındaki ısı enerjisini cilt altına ileterek yenilenme süreci tetiklenir ve cildi yüzeysel olarak soyarak güvenli, iyileşme süreci gerektirmeyen bir tedavidir. Yüzeysel lekelerle sadece iki seans uygulaması bile fark yaratır fakat daha derin lekelerde 3-4 seans daha gerekmektedir.

Leke tedavisi için tercih edilebilecek bir diğer seçenek ise Fractora radyo frekans sistemidir. Bu sitem cildi yüzeysel bir şekilde soyma etkisine sahiptir ve bu sayede lekelerin yok olması sağlanır. Güneş kaynaklı koyu renkli lekelerde belirgin olarak açılma gözlenen Fractora tedavisi, ciltte uygulama sonrasında hassasiyet ve kabuklanmaya sebep olabileceği için yaz aylarından ziyade kış veya sonbaharda yapılması daha güvenli olacaktır.

Clearlift lazer, leke tedavisi konusunda önemli avantajlara sahip bir tedavidir. Uygulama yapılan bölgede kontrollü bir ısı hasarı yaratarak lekelerin üzerinde etkili olmaktadır. Fazla melanin üretimi sonucunda leke oluşumuna sebebiyet veren hücreleri de yok ederek leke tedavisi konusunda oldukça başarı gösteren bir uygulama olarak bilinmektedir. Clearlift lazer tedavisinden etkili bir sonuç gözlemlemek için 5-6 seans önerilmektedir.

Lazer ile Leke Tedavisi Kalıcı Mıdır?

Doğru bir lazer uygulaması ile lekeleri yok etmek mümkündür. Gerektiği kadar seanslar uygulanarak hasarlı cilt görünümü iyileştirilebilir. Lazer tedavisiyle lekelerin tamamen kalıcı olarak yok olması ise çevresel faktörlere bağlı olarak değişen bir durumdur. Ciltte lekelenmeye yol açan en önemli faktör güneş olduğu için lazer tedavisi sonrası düzenli olarak güneşten korunma sağlanmaz ise cildin tekrar aynı problemleri yaşayabileceği öngörülebilir. Gereken önlemler alındığı takdirde uzun vadeli sonuçlar elde etmek mümkündür. Başarılı bir lazerle leke tedavisi sonrasında güneş ile çok kısa bir temas yaşamak bile cildin tekrar lekelenmesi için bir sebeptir. Bu yüzden güneşten korunmak leke tedavisinde en önemli noktadır.