BTX

botoks

Btx, bilinenin aksine bir estetik türü değildir. Asıl adı botolinum toksinidir. Clostridium botulinum adlı bakterinin oluşturduğu nörotoksik bir proteindir. Aynı zamanda laboratuvar koşullarında elde edilen bir ekzotoksindir.

Medikal estetik mecrasının en fazla tercih edilen yöntemlerinden biri olan btx sadece bu alanda değil, aynı zamanda nörolojik kaynaklı hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Bu toksin, sinir uçlarında bulunan mediyatörleri engelleyerek, sinir iletimini bir süreliğine durdurarak etki gösterir. Sinyal iletiminin kesilmesi ile birlikte, sinirin aktive ettiği kas grubunun hareketinde azalma ya da tamamen durması hedeflenir.  Btx sadece estetik alanında kullanılmaz.

Tik tedavisi, migren, gerilim tipi ağrı, şaşılık ve yüz felci gibi estetik dışı alanlarda da kullanılır. Yani kısacası btx güzellik sektörü için değil, tüm sağlık sektörü için önemli ve faydalıdır.

Btx Nedir?

Btx, başta estetik sektörü olmak üzere pek çok tıbbi alanda kullanılan, gülme, kızma, şaşırma, gözleri kısma gibi ve sinirlenme gibi kırışıklıkların onarımında ve tedavisinde kullanılan bir toksindir. Zaman geçtikçe yapılan mimik hareketlerinin tekrarlanması sonucu ciltte oluşan dinamik çizgilenmeler kalıcı bir hal almaktadır. Bu kırışıklıkların en sık görüldüğü yerler; alın, kaş arası, göz dış kenarları ve ağız çevresidir. Kısacası yüzümüzün tamamında hareket edebilen bütün kaslarda kırışıklık görmek mümkündür. Btx ile bu kırışıklığı azaltma veya sonlandırma mümkündür.  

Mimik kullanımı, mesleki deformasyon, kas ve cilt yapısı, cinsiyet ve yaş gibi etkenlere bağlı olarak kırışıklıkların dereceleri değişiklik göstermektedir. Mimik yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlı haldedir. Sıkça tekrar eden mimikler zaman içerisinde bağlı olduğu deride çizgiler oluşturmaktadır. Göz dış kenarlarında mimik sonucu oluşan kırışıklıklar kişiyi yaşlı göstermektedir. Kaş arasında bulunan çizgiler ise bireyi normal bir anda bile kızgın gösterebilmektedir.

Btx uygulaması sonrası kas hareketleri azaltılır ve bu sayede kas üzerindeki cildin kas hareketlerine bağlı olan kırışıklığı azaltılır. Bu uygulama sonucu hem solgun görünen yüz ifadesi hem de yaşlı görünen yüz hatlarında beliğin bir iyileştirme sağlanır. Yeni oluşabilecek kırışıklıklara koruyucu etki sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile de kullanılan btx yöntemi, migren tedavisinde de kullanılmaktadır.

Btx Kullanım Alanları

Btx, vücudun birçok farklı yerinde kullanılmaktadır. Genellikle yüz bölgesi için tercih edilen btx de el, ayak ve boyun bölgeleri içinde kullanılmaktadır. Çoğunlukla kullanım alanı olan yüz bölgesi için gençleşmek için ve yaşlanma görüntüsünü yavaşlatmak için kullanılmaktadır. En sık kullanılan alanlar ise şu şekildedir;

Kırışıklık Tedavisi: Mimikler doğal olarak doğduğumuz andan itibaren reflekslerle çalışmaktadır. Belli bir süre sonra kasların üzerini kaplayan deri, kıvrımlar ve kırışıklıklarda çok daha belirgin bir hâle gelebilmektedir. Belirgin kıvrımların oluşması yüz bölgesinde dinamik çizgilerin varlığını daha net bir şekilde görmemize sebep olmaktadır.

En sık rastlanan ve görünen dinamik çizgiler kaş arası, alın, göz dış kenarları ve dudaklardır. Kişiler bu çizgilerin veya hatların belirginleşmesi ile olduğu yaştan, çok daha ileri yaşlı görünmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak btx tedavisi ile buna dur demek ya da gözle görülür iyileşme sağlamak mümkündür.

Btx uygulaması sonucu mimik kasları zayıflar ve böylelikle kasların bağlı olduğu deride, kas hareketlerine bağlı olarak meydana gelen katlanma veya çizgilenme de azalmış olur. Btx sonucu yüz kırışıklıkların ve yaşlanma belirtisi çizgilerden kurtulan bireyler, çok daha genç bir yüze sahip olurlar. Btx’un en sık tercih edilme sebebi, dış etkenlere veya yaşa bağlı olan cilt yaşlılık belirtilerini en aza indirmek ya da tamamen yok etmektir. Uzun vadede ileriye dönük bir koruyucu etkiye sahip olan btx, tamamen zararsızdır.

Aşırı Terleme: Vücut ısısının artması gibi durumlarda, beyin tarafından gönderilen sinyaller ter bezlerini otomatikman devreye sokmaktadır. Terleme dediğimiz olay, vücudun kendini serin tutmak için ürettiği bir savunma sistemidir. Ancak olağan dışı terleme sosyal hayatımızda bizleri geri plana atabilmektedir. Diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, btx uygulaması kesinlikle zararsız ve sorunuz bir yöntemdir. Bu btx yönteminde, ter bezleri ile sinir uçlarının arasındaki iletim durdurulabilir.

Bu durumda ter bezleri çok daha az çalışır ve böylelikle istenilen sonuca ulaşılabilir. İnsan vücudunda en çok terleyen yerler avuç içi, ayak ve koltuk altı bölgesidir. Terleme tedavisinde kullanılan btx diğer tedavi tekniklerindeki gibi kas içine değil, doğrudan deri altına enjekte edilerek uygulanmaktadır.

Aşırı terleme ve bunu takip eden kötü ter kokusundan şikâyeti olan kişilerin, terleyen bölgelerine btx uygulaması yapıldığında şikayetlerinde düzelme ve iyileşme sağlanmaktadır. Özellikle hayat standartlarını düşüren bu durum, tedavi sonucu kişinin özgüven kazanmasına da yardımcı olmaktadır. Btxuygulaması öncesi bazı testler ile aşırı terleme bölgeleri saptandıktan sonra işlem başlatılır. Takip eden hafta bitiminde şikâyetten tamamen kurtulunur. Takribi 6-12 ay arasında etki gösterdiği gözlemlenmiştir

Estetik Bir Yüz: Btx uygulaması ile kaşların bitiş kısmından yukarı doğru kaldırılması, yüzde bulunan şaşkınlık ifadesini giderilmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra gülüş esnasında belirgin bir şekilde görünen diş eti, herkes için estetik bir görünüme sahip olmayabilir. Btx uygulaması ile bu istenmeyen görünümden kurtulmak mümkündür.

Diğer bölge uygulamalarına nazaran halk arasında bilinen adıyla çiğneme kası (Massetter Hipertrofisi) btx uygulamalarında asli hedef kırışıklık gidermek değildir. Gözle görülecek bir biçimde hipertrofili hastaların sahip olduğu kare yüz görünümünü biraz yumuşatmak ve oval bir yüz hatlarına kavuşmak için yapılmaktadır. Bu btx uygulaması sonucu sivri yüz hatlarından kurtularak, ince ve oval bir yüze sahip olmak mümkündür.

Migren Tedavisi: Migren sık görülen bir rahatsızlıktır. Kişinin sosyal hayatını ve yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Bunun yanı sıra yaşattığı ağrılar ve sağlıklı nefes alışverişinin engellenmesi sonucu kişiye zorluk çıkarmaktadır. Migren tedavisi kişiye özel planlanmakta ve uygulanmaktadır. Uzman bir nörolog gözetiminde yapmak en sağlıklı işleyiş olacaktır. 12 hafta ara ile minimum 2 tedavi dönemi olarak btx uygulaması yapılmaktadır.

Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu durum bazı insanlarda enjeksiyonun tekrarlanması gerekirken, diğer hastalarda birkaç yıl etki gösterebilmektedir. Durumu göre ilerleyen süreçte ek dozlar uygulanabilmektedir. Çok büyük bir başarıya sahip olan bu uygulama düzenli ve aksatılmadan yapıldığı takdirde, migren hastalığı büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir.

Btx Nasıl Yapılır?

Öncelikle detaylı bir inceleme yapılması gerekmektedir. Btx uygulaması kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Yapılan incelemeler sonucu bir plan çıkartılır. Eski bir btx uygulamasının var olup olmadığını ve kişinin sonuçlarından memnun olmadığına göre işlem sağlanır. Her zaman müşteri memnuniyeti prensip haline getirilmiştir.

Btx uygulaması enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır. Kesinlikle ağrılı veya acılı bir işlem değildir. Btx uygulaması gerçekleştirildikten sonra üçüncü günden itibaren etki göstermeye başlar ve bir haftanın sonunda en üst düzeyde etki görmek mümkündür. Tavan noktada kalma süresi ortalama olarak 3-4 ay diyebilmek mümkündür. Btx  uygulaması ardışık uygulandığı takdirde, kalıcı bir etki görülebilmektedir. Aksi takdirde btx, etkisini kaybettiği taktirde yeniden uygulanabilir.

Btx işlemi bittikten sonra gündelik hayata dönmek için beklemek gerekmez, doğrudan işinizin başına dönebilirsiniz. Ancak yatay bir pozisyona yakın hareketler uzun vadeli bir şekilde yapılmamalıdır. Takip eden dört saat boyunca baş yükseksek tutulmalı ve yatılmaması tavsiye edilmektedir. Mümkün olduğunca o gün içerisinde mimik hareketlerinden kaçmak, en iyi sonuçları doğurabilecektir.

Btx uygulamasının yapıldığı gün, ılık ve işlem uygulanan bölgeye baskı yapılmadan duş alınabilir. Ancak kese ya da sert bir baskı yapılmasından kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. İşlemin sağlandığı yüzün soğuk su ile yıkanması tavsiye edilmektedir.

Btx uygulaması mutlaka profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz mecralarda yapılması bazı komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Ayrıca istenilen sonuç alınmamakla birlikte, işler oldukça kötüye gidebilmektedir.

Btx’un Yan Etkisi Var Mıdır?

Btx işleminin uygulandığı bölgede belirli bir süre sonra kızarıklık veya kabarıklık görülmesi normaldir. Gün içerisinde hatta bazen daha kısa sürede bu etkiler geçtiği gözlemlenmiştir. Olabilecek şişlik veya morlukta diğer yan etkiler gibi kısa süre içerisinde gözden kaybolacaktır. Bazı kişilerde baş ağrısına sebep olmaktadır ancak gün içerisinde veya 24 saat içerisinde geçmektedir. Küçük bir ihtimal olan kaş seğirmesi birkaç gün devam ettiği taktirde küçük bir işlem sayesinde düzeltilmektedir.

Uygulama sonrası uyuşukluk hissi algılanabilir. Aslında bu değişim işlemin başarılı olduğu ve btx’tan kaynaklı bir his değişimi de denebilmektedir. Kusma, ağız kuruluğu ve bulantı ender görünen yan etkiler içerisinde yer almaktadır. Ancak bireylerin vücut reaksiyonları aynı olacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Herkesin, her yiyeceğe veya işleme verdiği tepki başka olmaktadır.

Btx İşlemi Kimlere Uygulanmaz?

Genellikle her uygulamada veya tedavideki gibi btx işleminde de bünyesi hassas veya bağışıklık isteminde bir sorun olan kişilere uygulanmaz. Btx işlemi kısacası şu kişilere uygulanmaz;

  • Kanser hastalarına hamile veya hamilelik şüphesi taşıyan bireylere,
  • Emziren annelere,
  • Btx’un etken maddesine alerjisi olan kişilere,
  • Uygulanacak bölgede enfeksiyon bulunana,
  • Psikiyatrik rahatsızlıkları bulunanlara
  • Kırışıklıkları derinleşmiş veya aşırı ileri yaşta olan bireylere,
  • Kan sulandırıcı kullanan bireylere

Btx işlemi bu kişilere uygulanmaz ve kesinlikle uygulanması tavsiye etmez.

Btx Yüzde İfade Kaybına Neden Olur mu?

Btx uygulamasının asli görevi veya amacı, yüzde bulunan ifadeyi kısmen etkisiz hale getirmek değil, var olan mimikleri yumuşatarak daha güzel, genç ve estetik bir görüntü sağlamaktır. Uygun koşullarda ve uzman bir doktor tarafından yapılan uygulamalarda kesinlikle ifade kaybı görülmemektedir. Yanlış eller tarafından yapılan uygulamalar ciddi enfeksiyonel bir duruma ve kötü sonuçlara yol açabilir.

Düzenli Btx’un Faydası ve Bırakılması

Düzenli btx uygulamasının düzenli yapıldığı taktirde, kırışıklıklara neden olan mimik kaslarında zayıflama oluşmaktadır. Bu yüzden etki süresi uzar ve btx uygulama aralarında süre uzamaya başlamaktadır. Btx uygulaması bırakıldığında sanılanın aksine etki bitmemektedir. Aksine btx’u bıraktığınız zaman kaslar zaten zayıflamış olacaktır. Bu sebeple kırışıklıklarda azalmış veya uzun süreli kaybolmuş olacaktır.

Btx Fiyatları

Btx fiyatlarına etki eden birçok unsur vardır. Bu unsurlar fiyatlara doğrudan etki ederek aldığınız fiyatları veya ödediğinizde fiyatlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden bilinen bu fiyatların değişiklik göstermesi aldığını hizmetin kalitesinin kötü olduğu anlamına gelmez. Ancak arada inanılmaz bir fark var ise iyice araştırılıp öyle tercih edilmesi gerekmektedir. Btx uygulaması doğrudan sağlık olduğu için güvenilir bir hizmet almak en sağlıklı ve mantıklı tercih olacaktır. Btx fiyatları bölgeden bölgeye, bulunduğu konuma, kişinin durumuna ve uygulama yapacak doktora göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlardan önce yapılması gereken bir diğer araştırma ise güvendir. Sağlığınızı güvenmediğiniz kişilere teslim etmeyiniz. Bahçeşehir btx fiyatları için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.