Akne Tedavisi Estetik

akne tedavisi estetikkAkne tedavisi estetik uygulamaları, genel olarak kişiye özgü uygulanması gereken tedavilerdendir. Kişinin cildinde akne oluşumunun nedenleri araştırılmalı, nedenlerin üzerine gidilmesi gerekmektedir. Özellikle akne tedavisinde genel tavsiyelere uymak yerine kişisel tedavi yöntemlerine yönelmek çok daha faydalı olacaktır. Genel, ağızdan ağıza yayılan tavsiyeler, sivilcelerin ve akne izlerinin daha da çoğalmasına ve kötü bir hal almasına neden olmaktadır.
Akne olarak bilinen sivilceler, genellikle ergenlik döneminde meydana gelmektedir. Bir tür cilt hastalığı olarak tanımlanmaktadır ve kaynağı, yağ bezi kanallarının, cilt yüzeyinde yoğun bir yağ tabakasıyla tıkanmasıdır. Tıkanıklık nedeniyle salgılanan yağ, cildin dışarısına çıkamamaktadır. Genellikle ergenlik dönemlerinde meydana gelmesinin yanı sıra her insanda farklı dönemlerde ortaya çıktığını söylemek mümkündür.
Vücudun dışarıdan bir müdahale gerekmeden kendini iyileştirdiği de çoğunlukla bilinen bir durumdur. Bu iyileşme durumunun olmamasıysa problemin giderek daha kötü bir hal almasına neden olmaktadır. Kişinin yaşam kalitesinin etkilenmesi, sosyal yaşamının olumsuz yönde değişmesi gibi birden fazla olumsuzluk söz konusudur. Bu noktada da özellikle estetik akne tedavisi önerilmektedir. Akne tedavisi estetik olarak sunulmakta ve dönemin en iyi yöntemleri kullanılabilmektedir

Estetik Akne Tedavisi Nedir?

Hormonsal değişiklikler, enfeksiyon problemleri, bakteriler, sebum üretiminin fazla olması ve enfeksiyon problemleri aknenin oluşmasına neden olan temel nedenler arasında yer almaktadır. Uygulanan estetik akne tedavileri de lazerle akne tedavisi, cilt mezoterapisi, medikal cilt bakımı, bitkisel peeling ve kimyasal peeling olarak çeşitlendirilmektedir.
Lazerle akne ve sivilcelerin tedavi edilmesi de özellikle son dönemlerde yaygınlık göstermektedir. İşlem içerisinde fraksiyonel karbondioksit lazer ya da nd-yag lazer sistemlerinden destek alınmaktadır. Bu sistemler, karbondioksit ile bir araya geldiklerinde, estetik görünümü etkileyen aknelerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.
Cilt mezoterapisi, cildin ihtiyaç duyduğu nem ve besini sunmaktadır. Çünkü cildin desteklenmesi gereken hücreler cildin üst tabakasında değil, alt deride yer almaktadır. Sivilce mezolifting uygulamasıyla birlikte deride bulunan bariyer fonksiyonu kaldırılmaktadır. Alt tabakaya ulaşılmasıyla birlikte, akne tedavisinin daha başarılı bir sonuç alması mümkün hale gelmektedir.
Uygulanan bitkisel peeling uygulaması yüzeysel peeling uygulamasıdır ve salisilik asitle yapılmaktadır. Bundan ötürü daha çok epidermisi etkilemektedir. Aknelerin, beyaz noktaların ve siyah noktaların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Akne karbondioksit fraksiyonel lazer uygulamasıyla birlikte sivilcelerin yanık, yara ve çukur görüntüsünün iyileştirilmesine engel olmaktadır. Etkili bir tedavisinin uygulanması amacıyla tercih edilmektedir.

Estetik Akne Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Estetik akne tedavisi uygulaması sırasında, kullanılacak lazer çeşidi önem arz etmektedir. Uygulama lazer çeşitlerine göre şekillendirilmektedir. Bu aşamada eğer kullanılan seçenek fraksiyonel lazer olarak biliniyorsa o zaman atış yapılmadan önce uygulama bölgesine karbondioksit maske sürülmesi gerekmektedir. Karbondioksit maskenin sürülü olmasının ardından bir süre ciltte beklemesi ve atışların sonrasında yapılması önerilmektedir. Eğer uygulama Nd-yag lazerle birlikte yapılıyorsa o zaman atışların, zorunlu alana direkt olarak yapılması ve bu şekilde başlanması gerekmektedir Bu sayede çok daha etkili sonuçların alınması mümkün hale gelmektedir.

Estetik Akne Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Estetik akne tedavisi sırasında seans sayısı, kişinin cildinde soruna göre değişiklik göstermektedir. Öncelikli olarak cilt yapısının incelenmesi, cilt üzerinde bulunan kusurların saptanması gerekmektedir. Tüm bunlar sayesinde seans sayısı genel olarak belirlenebilmektedir. Estetik akne tedavisi sırasında önemli olan noktalardan bir diğeri de muayene işlemidir. Muayene sırasında uzmanınız sizlere genel bilgilendirmeleri en doğru şekilde sunacaktır. Muayene sırasında seans sayısının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ek olarak uygulamaların seans süreleri de önemli detaylar olarak bilinmektedir. Seans uygulama sürelerinin ne kadar olduğuna değinmek gerekirse genel olarak birkaç haftada bir defa olacak şekilde uygulama yapmak çok daha doğrudur.

Estetik Akne Tedavisi Acılı Bir Uygulama Mıdır? 

Estetik akne tedavisi büyük bir acı hissi oluşturmaz. Lazer uygulaması öncesinde acı hissinin oluşmaması için lokal anestezi kremi uygulanmaktadır. Lokal anestezi kreminin uygulanması içinse uygulamadan yirmi dakika öncesinde uygulama yapılması çok daha doğrudur. Bu aşamada önemli olan faktör, uzmanınızın sizi en doğru şekilde yönlendirmesi ve doğru bilgi aktarımının sağlanmasıdır. Tüm bunlara ek olarak estetik akne tedavisinde acı hissi oldukça düşüktür. Kişilerin seans sırasında rahatsızlık duyması gibi problemler yaşanmamaktadır.

Estetik Akne Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Estetik akne tedavisi sonrasında cildin rahat etmesi ve istenilen ışıltıya sahip olması için bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan bahsetmek gerekirse de cildin daha temiz olması en önemli noktalardan biridir. Cildin sağlığına kavuşması ve iyileşmenin hızlanması adına cildin temizliğine önem verilmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken diğer faktörlerden biri, cildin güneşten korunmasıdır. Güneş koruması için uygun güneş koruyucu kremlerden destek alınması, cildin çıplak bir şekilde güneşle temasının engellenmesi önerilmektedir.
Estetik akne tedavisinin her seansının ardından ve de seanslar tamamen bittikten sonra, güneş koruyucu desteği alınmalıdır. Cildin yüzeyinin işlem sonrasında geçen bir gün boyunca sıcak suyla yıkanmaması, makyaj yapılmaması gerekmektedir. Bunlara ek olarak cilt yüzeyine yağlı kremlerin kullanılmaması önerilmektedir. Böylece cildin dengesi bozulmayacak şekilde nemlendirilmesi mümkündür.

Estetik Akne Tedavisi Kalıcı Çözüm Sunar Mı?

Estetik akne tedavisinin kalıcı bir çözüm olup olmadığı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ancak akneler, çevresel faktörlere, beslenme düzenine ve hayat şeklinize göre yeniden ortaya çıkabilen oluşumlardır. Estetik akne tedavisiyse, tedavi edilen bölgede var olan problemli görüntünün ortadan kalkması için kullanılmaktadır. Cildinizin daha sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olmasına önemli bir yardımcı olarak görülmektedir.

Akne Oluşumu İçin Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Akne oluşumunun engellenmesi adına alınması gereken önlemler birden fazladır. Sizler gerek estetik akne tedavisi sonrasında gerekse öncesinde akne oluşumunu azaltmak ve ortadan kaldırmak için bazı detayları hayatınızın normali haline getirmelisiniz. Bunları detaylandırmak gerekirse de öncelikli olarak cildinizin sağlığı için beslenme şeklinize çok dikkat etmeniz gerekiyor.
Düzenli beslenmeniz, cildinizin gençliğini ve canlılığını koruyan en önemli faktörlerden biri olarak bilinmektedir. Bunların yanında cildinizin temiz olması, yağdan arınması gibi durumlar, cilt temizliği için önemli olan faktörlerden biridir. Ek olarak cildin dengeli bir şekilde nemlendirilmesi, vitaminlerin uygulanması gibi detaylar da önem arz etmektedir. Kişilerin doğru bakım ürünlerini kullanması ve makyajla uyumaması da unutulmaması gereken detaylar arasında yer almaktadır. Böylece estetik akne tedavisinin oluşturduğu pürüzsüz görünüm çok daha kalıcı bir hal alacaktır.