Dolgu Çeşitleri

0018bc979c1ea7295b55cf05ca2aa87a

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Dolgu, ciltte gözlemlenen kırışıklık, volüm kaybı ve sarkmalar için kullanılmaktadır. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak gözlemlenen kolajen ve elastin azalmalarında destek alınmaktadır. Yenilenmiş görünüm, yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması için önemli bir avantajdır. Estetik kaygıların ortadan kaldırılması için kullanılan hızlı ve etkili bir seçimdir. Yüzde ihtiyaç duyulan bölgelerin iyileşmesi için kullanılırken, kozmetik dermatoloji alanında kullanılan en iyi buluş olarak bilinmektedir.
Dolgu tedavisi sayesinde genç bir görünüm elde etmek mümkündür. Yüzde bulunan çizgiler, kırışıklıklar, dolguyla birlikte en aza indirilmektedir. Özellikle cerrahi müdahalelerden kaçınanlar için mükemmel bir seçenek olarak görüldüğü bilinmektedir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterirken uygulama bölgelerinde daha genç bir görünüm var etmek için kullanılmaktadır. Güvenli bir yol olarak bilinmesinin yanı sıra farklı çeşitlerinin olduğu da bilinmektedir. Dolgu yani Fiiling uygulaması, dolgu çeşitlerine göre birbirinden ayrılmaktadır.
Detaylı olarak incelendiği zaman, günümüze ait birçok dolgu maddesinin olduğunu söylemek mümkündür. Dolgular hyalüronik asit gibi seçeneklerle karşınıza çıkmaktadır. Hyalüronik asitse, dolgu maddeleri içerisinde öne çıkan, çağ atlattığı bilinen bir dolgu maddesi olarak kabul edilmektedir. Cildin dolgunlaşması ve hücrelerde nemin iletilmesi gibi artıları da beraberinde getirmektedir. Dolguların kullanım alanları da oldukça geniş olmasının yanında, dolgu çeşitlerine göre birbirinden ayrılmaktadır. Dolgu çeşitleri detaylı olarak incelemek gerekirse de;

Hyalüronik Asit Dolgu

Hyalüronik asit dolgu, dermal dolgu çeşitleri içerisinde yer almaktadır. Yaşa ve farklı sebeplere bağlı olarak yüzde var olan kırışıklıkların, çizgilerin giderilmesinde kullanılmaktadır. İçerisinde hayvansal kaynak barındırmamakla birlikte insan derisi içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Cildin daha hacimli daha canlı ve dolgun görünmesini sağlamaktadır. Hyalüronik asit miktarı, kişilerde yaşa bağlı olarak azalma göstermektedir. Yaşlılıkla birlikte, yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin genç görünümü destekleme oranı bir hayli yüksektir. Daha genç görünmeyi sağlarken daha birçok özelliğinin bulunduğunu söylemek de mümkündür.
Etkisi uzun süreli olan hyalüronik asit dolgu, cildin nemlenmesi ve şişmesi konusunda destekleyicidir. Ciltte daha doğal sonuçlar elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra hayvansal katların bulunmaması sayesinde alerji risklerinin de ortadan kaldırılmasına destek olmaktadır. İşlemler alerji testi yapılmadan da yapılabilmektedir. Lokal anestezi kullanılarak yapılan hyalüronik asit dolgu işlemleri, dudak dolgunlaştırma, kaşların kaldırılması, gözaltı çukurlarının azaltılması, yüzdeki estetik problemler için kullanılmaktadır.

CaHA Dolgu

CaHa dolgu, kemik dolgu olarak da bilinmektedir. Uzun süredir kullanılan dolgu çeşitlerinden biridir. Bunun yanı sıra yapılan testler ve araştırmalarla birlikte herhangi bir yan etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Plastik cerrah ve ortopedi alanında kullanılan CaHa, uzun zamandan beridir kullanılmaya devam edilmektedir. Var olan kırışıklıklar, kıvrımlar için kullanılmasının yanında elmacık kemiği bölgesinde daha estetik bir görünüm var etmek için tercih edilmektedir. CaHA dolgu, çene hattında ve çene bölgesinde şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla desteklenmektedir.
Kaş arasında bulunan çizgilerin azalmasını sağlanmaktadır. Genellikle vücutta bulunan estetik problemlerin cerrahi operasyonlar bulunmadan kullanılması amacıyla tercih edilmektedir. Su tutma özelliği düşük olan dolgu çeşitlerinden biri olmasının yanı sıra kullanımında deri testi gerekmemektedir. Uygulanmasının sonrasında vücutta kalıcılığı söz konusu değildir. Uzun süreli dolgu işlevinin ardından, vücuttan doğal yollarla atılmaktadır.

PCL Dolgu

PCL dolgu olarak bilinen akıllı dolgu, dermal dolgu kategorisi içerisinde yer almaktadır. CE sertifikası bulunan dolgu kategorisinde olmasının yanında birçok ülkede kullanılmaya devam edilmektedir. Dermokozmetik tedavilerin günümüzde çok daha popüler olmasına yardımcı olmaktadır. Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde uygulanması mümkündür. Aynı zamanda ameliyat olmaktan ve ameliyat risklerinden kaçınan kişiler için, etkili ve doğru bir seçim olarak görülmektedir. Cildin daha iyi görünmesi, kırışıklıkların ve sarkmaların ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ciltte hacim ve dinçlik kazanımı konusunda da öne çıkan seçeneklerden biri olarak görülmektedir.
Farklı ürünlerinin bulunmasının yanı sıra vücutta yeni kolajen oluşumunu desteklemektedir. Daha sağlıklı, doğal bir yapılanmanın mümkün hale gelmesini sağlamaktadır. Üretim teknolojisine bağlı olarak kalıcılığı oldukça uzun sürmektedir. Cildin var olan estetik kusurlarının ortadan kaldırılması için kullanılan dolgu çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kalıcı dolgu sınıfında yer almaktadır. Tüm yüz içerisinde uygulanmasının yanı sıra dudaklarda ve göz altında uygulanması önerilmeyen bir dolgu çeşididir. Yan etkisinin bulunmamasının yanı sıra işlem sonrasında meydana gelen morarma ve ödeme kısa süre içerisinde ortadan kalkmaktadır. Ciltte bulunan pürüz, boşluk ve hacim kaybı için de kullanılan PCL dolgu, genç görünümü desteklemektedir.

Yağ Dolgusu

Yağ dolgusu, vücudun herhangi bir bölümünden alınan yağ hücrelerinin, ihtiyaç duyulan bölge üzerine enjekte edilmesidir. Enjekte işlemi sırasında özel kanüller kullanılmaktadır. Aynı zamanda özel yöntemlerle uygulanan yağ dolgusu, doğal bir dolgu olarak tanımlanmaktadır. Bu sayede vücutta olası bir alerjik reaksiyon riskini de sıfıra indirmektedir. Farklı bölgeler üzerinde uygulanmasının yanı sıra uygulama öncesinde yağ hücreleri belirli işlemlerden geçirilmektedir. Kalıcı dolgu kategorisinde yer almasının yanı sıra hazır dolgulara kıyasla daha avantajlıdır. Kan dolaşımının artması gibi etkili avantajlarının olmasının yanı sıra ciltte iyi bir görünüm var etmeyi mümkün hale getirmektedir.
Vücutta her bölgede uygulanmasının yanında şakaklarda, yanakta, göz altlarında, çene ucunda uygulanmaktadır. Yüz haricinde ellerde, dekolte bölgesinde, göğüslerde ve bacaklarda da uygulanması mümkündür. Kök hücreden dolayı zengin olması, vücutta hedef bölgede eksik hacmin doldurulmasını sağlamaktadır. Uygulama sırasında uzmanların önerilerinin dikkate alınması ve önerilere uyum sağlanması da önemlidir. Yağ enjeksiyonu sonrasında oluşan ödem ve morluklar da kısa süre içerisinde ortadan kaybolmaktadır. Uygulanan dolgu çeşitlerinin tümü, ihtiyaca, hedef bölgeye göre uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.