Elmacık Dolgusu (Ön-orta-yan)

elmacik kemigiElmacık Dolgusu Nedir?

Elmacık dolgusu, elmacık kemiklerinin, yüz hatlarının çok daha vurgulu ve genç görünmesi amacıyla kullanılmaktadır. Son dönemlerin güzellik anlayışı, elmacık kemiklerinin belirginleşmesi, daha çıkık bir görünüm ve belirgin çene hatlarını kapsamaktadır. Bu yüzden yüz yapısının belirginliği, yüzün çok daha ideal olmasına neden olmaktadır. Cerrahi operasyonların zorluklarıyla uğraşmadan elmacık kemiği dolgusu kullanılarak bu sonuçlara ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda son dönemlerde dolgu uygulamaları içerisinde en sık kullanılanlardan biri elmacık kemiği dolgusu olarak görülmektedir. Yüz estetiğinde tercih edilen, başvurulan en yoğun seçenek, elmacık kemiği dolgusu olarak bilinmektedir. Cerrahi kesi olmadan yapılan estetik bir enjeksiyon olarak yorumlanmaktadır.
Yüz hatlarının öne çıkmasını sağlayan elmacık kemiği dolgusu, yüz bölgesinde orantılı şekilde uygulanmaktadır. Simetri sıkıntısı yaşayan kişiler tarafından tercih edildiği bilinmektedir. Yüzünüzün daha genç ve daha diri olması noktasında da yine çıkık elmacık kemiklerinin etkisi öne çıkmaktadır. Kişilerde düz, ilgi çekmeyen yüz hatlarının aksine, elmacık kemiklerinde dolgu uygulaması çok daha iyi bir görünüm var etmektedir.
Kişinin yüzünde en çekici ifadeyi yakalamak için de elmacık kemiği dolgusu kullanılmaktadır. Elmacık kemiği dolgusuyla birlikte yüzde etkili ve hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Günümüzde sıklıkla tercih edilen bir işlem olmasının yanında tüm dünyayı etkisi altına alan ve güzellik algılarının değişmesine neden olan bir uygulamadır. Cerrahi uygulamalar kullanılmadan yapılmasının yanında kişilerin yüzlerinde altın orana yakın bir oran var etmeyi mümkün hale getirmektedir.

Elmacık Dolgusu Kimler İçin Uygundur?

Elmacık dolgusu, bilindiği üzere elmacık kemiği üzerine uygulanan bir estetik işlemdir. Bu yüzden elmacık kemiği dolgusu olarak da tanımlanmaktadır. Yüz hatlarında çekicilik var etmek isteyenlerin tercihi olan elmacık kemiği dolgu uygulaması, Hyalüronik asit bazlı dermal dolgu kullanılarak yapılmaktadır. Elmacık kemiklerinin belirginleşmesi daha keskin bir görünümün var edilmesi noktasında önemli bir avantaj olarak görülmektedir.
Uygulamalar genellikle yüz hatları zayıf olan kişilerde tercih edilmektedir. Elmacık kemiği dolgusu kullanılarak yüzün estetik bir hal alması sağlanırken genetik olarak var olan problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Doğuştan zayıf yüz hatlarıyla dünyaya gelenlerin kaygılarının ortadan kaldırılmasında büyük bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Özellikle bazı kişilerde yüz bölgesinde asimetri problemleri bulunmaktadır. Bunun önüne geçmek için de gerekli değerlendirilmelerin yapılması ve yüzde elmacık dolgusu uygulanmaktadır.
Elmacık kemiği bölgelerinde bulunan tümseklerin birbirinden farklı olması mümkündür. Birinin daha büyük olmasının yanı sıra birinin daha küçük olması gibi problemler gözlemlenmektedir. Var olan uyumsuzluğun önüne geçmek için de Hyalüronik asit bazlı dermal dolgu kullanılmaktadır. Yirmi yaşından itibaren vücutta bulunan Hyalüronik asit ve kolajen üretimi azalmaktadır. Bu durumda da kişinin yüzünde sarkmalar, cilt kırışıklıkları meydana gelmektedir. Var olan cilt sorunlarının ortadan kalkması içinse elmacık kemiği uygulaması önerilmektedir.

Elmacık Dolgusunun Faydaları Nelerdir?

Elmacık kemiği bölgesi, yüz hatları, zamana bağlı olarak zayıflamaktadır. Ayrıca kilo alıp verme hali, kalıtımsal faktörler ve çok daha fazlası yüzdeki dokunun zayıflaması ve akabinde yüzün aşağıya doğru yön almasında etki sahibidir. Hacmin azalması ve yer çekiminin galip gelmesi yüzde uzun bir görünümün var olmasına neden olmaktadır. Kişiler daha yaşlı ve yorgun görünmektedir. Elmacık kemiği üzerine dolgu uygulanması halinde kaybedilen hacim tekrardan kazanılmaktadır.
Kısa sürede hızlı bir değişim meydana gelmektedir. Bu sayede yüzünüzün daha diri ve genç görünümü sağlanmaktadır. Cerrahi operasyonlardan çekinenler için en doğru seçim olan elmacık dolgusu, kesi, kanama gibi problemleri de ortadan kaldırmaktadır. İşlem kısa süre içerisinde tamamlanırken kişilerin günlük hayatlarına devam etmeleri de mümkündür.

Elmacık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Elmacık dolgusu yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri hastanın pozisyonudur. Estetik olarak yüz simetrisi bir hayli önemli olduğundan, hastanın oturur pozisyonda olması çok daha doğrudur. Kişilerin uygulama öncesinde gerekli bilgilendirmeleri almış olması, sürecin işleyişine hâkim olması da önemlidir. Elmacık kemiği dolgusu yapılırken hedef bölgenin uyuşturulması gerekmektedir. Bunun için de anestezik özelliği olan kremlerden destek alınmaktadır. Kısa bir sürede etkisini gösteren kremle birlikte, dolgu tamamlanmaktadır. Elmacık kemiği dolgusu için küçük enjektörle uygulama yapılmaktadır.
Uygulama süresi toplamda kırk dakika olarak bilinmektedir. Elmacık kemiği dolgusunun ardından kişilerin günlük hayatlarına devam etmesi de mümkündür. Her iki elmacık kemiği bölgesinde de hacim elde etmek istediğiniz zaman iki ml dolgu kullanılmaktadır. Doktorunuzun incelemelerinin yapılmasının ardından ek doz uygulamasına da gidilmesi mümkündür. Yüzünüzün daha çarpıcı bir görünümle buluşması için ek doz işlemi kullanılmaktadır. Ek doz, ilk uygulamadan sonra beklenen iki hafta sonrasında yapılmaktadır. Bu sayede dolgu hedef bölgeye en iyi şekilde yerleşmektedir. Yapılan ek dolgu dozuyla birlikte, dolgunun kalıcılık oranı da artmaktadır.

Elmacık Dolgusu Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Elmacık dolgusu uygulaması yapılırken doğallık ön planda tutulmalıdır. Kişilerin doğallıktan ödün vermemesi, yapılan uygulamanın daha taze ve doğal olması önemsenmelidir. Dolguların abartılı olması estetik açıdan problemlere neden olacağından doğallık öncelikli seçenek olarak görülmelidir. Suni ve abartılı dolgular yerine kişinin genç ve doğal görünmesini sağlayacak, ölçülü uygulamalar tercih edilmelidir. Dolgunun ölçülü olarak konulması, estetik uygulamaların uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca uygulama sonrasında kişilerin bol su tüketmesi de önerilenler arasında yer almaktadır.
Dolgunun yapılmasının ardından dolgunun yapıldığı bölgeye dokunmaktan kaçınılmalıdır. Bunun için de en az altı saatlik bir süre verilmektedir. İyileşmenin daha hızlı olmasını sağlamak amacıyla yatarken sırt üst yatmak gerekmektedir. Güneş ışınlarıyla direkt olarak temastan kaçınmak, yoğun ısıdan korunmak önemlidir. Enfeksiyon risklerinin engellenmesi amacıyla yorucu egzersizlerin belirli bir süreyle ertelenmesi gerekmektedir. En az iki gün olacak şekilde alkol alınımının durdurulmaması gerekmektedir. Bu sayede dolgu bölgelerinde morarma ve şişme oranı en aza indirilmektedir.